KOMENTAR

Razdvaja se OHR kako bi bio efikasniji

Foto: Zoran Grizelj/Arhiva VL
Razdvaja se OHR kako bi bio efikasniji
27.08.2011.
u 11:31
Razdvajanje OHR-a i Ureda specijalnog predstavnika EU-a za cilj ima povećanje djelotvornosti partnerstva između međunarodne zajednice te građana i lidera BiH
Pogledaj originalni članak

U proteklih nekoliko godina međunarodna zajednica se odupirala zahtjevima javnosti da se umiješa u sporove i riješi probleme koje bh. političari ne rješavaju sami usvajanjem i provedbom prijeko potrebnih reformi, uključujući i one koje su neophodne za članstvo u EU.

Otpor prema obavljanju posla u ime izabranih dužnosnika ove zemlje bio je težak, ali neophodan izbor.

OHR više ne intervenira u svakodnevnoj politici – ali djeluje konstruktivno i otvoreno kako bi pomogao političkim liderima u BiH da riješe nesuglasice i pomognu građanima BiH da ostvare svoje težnje.

Umjesto da se iskoristi prilika i naprave pomaci u vezi s pitanjima koja se odnose na pristup ove zemlje u Europsku uniju, ili drugim pitanjima koja su bitna za građane, proteklih pet godina je pokazalo da se političari radije upuštaju u bespredmetne rasprave oko provedbe Daytonskog mirovnog sporazuma.

Kao rezultat toga, životni standard građana i dalje opada. Izgubljeno je na tisuće radnih mjesta i deseci milijuna eura u pomoći i investicija.

Politička neslaganja o najosnovnijim pitanjima jedne države, koja traju već pet godina bez ikakvih naznaka rješenja, jasno pokazuju da mandat visokog predstavnika ostaje od suštinskog značaja za Bosnu i Hercegovinu kako bi ova zemlja mogla osigurati potpuni oporavak.

Razdvajanje OHR-a i Ureda specijalnog predstavnika EU-a – koje će biti formalno okončano 1. rujna – za cilj ima povećanje učinkovitosti partnerstva koje postoji između međunarodne zajednice te građana i lidera ove zemlje.

Ovaj potez će ojačati kapacitet EU-a da pojača svoje aktivnosti u Bosni i Hercegovini. U isto vrijeme će omogućiti visokom predstavniku da se usredotoči na svoje osnovne zadatke, a posebno da osigura da se u potpunosti poštuje Sporazum o provedbi civilnih aspekata Mirovnog sporazuma. Međutim, razdvajanje OHR-a i EUSR-a također znači da će koordinacija njihove podrške za Bosnu i Hercegovinu biti tješnja nego ikada ranije. Obje institucije imaju zajednički cilj da se Bosna i Hercegovina učini funkcionalnom državom i da se osigura mir za njene građane.

Uloga OHR-a je da očuva okruženje u kojem se poštuju civilni aspekti Mirovnog sporazuma, okruženje u kojem političari BiH mogu raditi posao za koji su izabrani. Bez obzira s koje strane dolazili izazovi, građani mogu biti uvjereni da visoki predstavnik, za sada, ostaje na svojoj funkciji u cilju rješavanja tih izazova.

Bosna i Hercegovina nije protektorat već suverena država u kojoj je, zbog jasnih povijesnih razloga, predviđeno postojanje međunarodnog dužnosnika s čvrstim mandatom za rješavanje razlika i suštinskih državnih pitanja, te osiguranje poštivanja Sporazuma o implementaciji civilnih aspekata Mirovnog sporazuma. Sve dok ne prestane osporavanje Daytonskog mirovnog sporazuma i osnovnih struktura države, visoki predstavnik će imati ovu ulogu.

Sada ulazimo u period koji će biti pun izazova. Neophodno je pozabaviti se osnovnim uzrocima političkog neuspjeha i pronaći rješenje. Vrijeme je da stranke počnu gledati naprijed, a ne unatrag, da se pokrene politički dijalog koji će donijeti zdrave kompromise i, što je najvažnije, konkretne rezultate u interesu građana ove zemlje. OHR će stoga djelovati na dinamičan i učinkovit način, kako bi njegovao okruženje u kojem je moguće voditi i uspješno okončati teške političke razgovore.

OHR neće riješiti probleme Bosne i Hercegovine tako što će raditi posao domaćih političara – na ovaj ili onaj način, politički lideri će to morati uraditi sami. Njihova obveza neće nestati, i sa svakim novim danom, ta obveza će postajati sve veći teret.

Kako se institucije u državi vraćaju na posao nakon godišnjih odmora, politički lideri imaju priliku da se vrate političkom procesu koji u potpunosti poštuje Daytonski mirovni sporazum, odnosno procesu zasnovanom na stvarnom dijalogu i kompromisu koji rezultiraju reformama i koji zemlju vode naprijed.

To je proces koji i visoki predstavnik i EU žele podržati. To je ono što očekujemo od političkih lidera.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

VP
VP1982
12:18 27.08.2011.

E Prijatelji dovoljno ste razgovarali.. Nece od te vlasti nista biti. Proglasi te Hrvatsku Drzavu Herceg-Bosnu. Ozbiljno!!! To Hrvati zele i nista drugo. Cega se bojite?

Avatar servo_volan
servo_volan
12:49 27.08.2011.

Živila nam Herceg Bosna ali kao Republika