Regija Abruzzo uspostavila je dobre odnose s Bosnom i Hercegovinom, ali i s drugim zemljama. O tome što ih je motiviralo za brojne načine suradnje sa zemljama regije, ali i gospodarskoj situaciji, govori nam viceguverner talijanske regije Abruzzo Alfredo di Castiglione.
- Regija Abruzzo vjeruje čvrsto u prekograničnu suradnju s novom Europom koja se prepoznaje u cijelom prostoru istočne Europe. Osim uspostave ekonomsko-trgovinskih i kulturnih odnosa, jedan od motiva leži i u jačanju želje da se osnaži Jadransko-Jonska makroregija, gdje regija Abruzzo i BiH imaju vodeće uloge. Cijelo područje Balkana je po obimu izvoza veće od Italije i ostvareni godišnji promet premašuju i onaj u Kini.
Brojni gospodarstvenici iz regije Abruzzo sudjelovat će i ove godine na mostarskom sajmu. Kakvi su Vaši dojmovi o ovoj manifestaciji?
Ovaj prestižni mostarski sajam je tržište važno u odnosima između BiH i Abruzza, ali i samog odnosa gospodarstvenika s cijelog Balkana. Gospodarski interesi prevazilaze bilo koje podjele, poteškoće i političke horizonte. Iz tog razloga regija Abruzzo sudjeluje treću godinu za redom na mostarskom sajmu. Uvjeren sam da ta sinergija između naših vlada i naših tvrtki može stvoriti izlaz iz sadašnje gospodarske krize.
Internacionalizacija i okrenutost k inozemnim tržištima su jedan od snažnih inputa u Vašoj politici?
Internacionalizacija je vrlo važan prsten u našoj gospodarskoj i industrijskoj politici i ujedno okrenutost k našoj stvarnosti. U posljednjih nekoliko godina upravo regija Abruzzo je među prvima u Italiji po postotku izvoza, iako pod pojmom internacionalizacije ne podrazumijeva se samo sposobnost izvoza, nego i sposobnost uspostavljanja institucionalnih odnosa, i sposobnost da se naši poduzetnici uključe u procese globalizacije i zajedničkih sinergija, koje samo kao takve mogu danas opstati na međunarodnom tržištu.
Zato vjerujemo čvrsto u politiku približavanja Balkanu i kroz projekciju porasta instrumenata u tu svrhu, kao što su inovacijski poslovi i mreže tvrtki.
Kako vidite otvaranje zračne linije Pescara - Mostar od 1. travnja, prva takve vrste u Italiji i BiH?
S velikim zadovoljstvom i kao krunu političko-institucionalnih napora ostvarenih od regije Abruzzo i BiH, konkretno Grada Mostara i njegovoga gradonačelnika Ljube Bešlića, koji se neizmjerno bori za uključivanje Grada Mostara u europske procese, dovelo je prošle godine i do ostvarivanja prvih letova na relaciji Pescara - Mostar koji su omogućili da se put od 7 do 8 sati pretvori u put od jednoga sata.
Mogu li Pescara i regija Abruzzo i Mostar podići svoju suradnju na tu razinu da postanu središta koja će povezivati ova dva dijela Europe?
Svakako ključna pitanja glede povećanja suradnje između Pescare, regije Abruzzo i BiH koji mogu postati središta veza između tvrtki. Najbolji primjer je uspostava zračne linije između Pescare i Mostara.
Kako Vi vidite trenutačno stanje gospodarstva u Italiji i Europi općenito?
Institucije ne mogu biti nedodirljiv totem, nego stvarnost koje se institucionalno i spajaju s teritorijem.
Greška je bila u razmišljanju da prvo dolaze na red Europa banaka i financija, pa tek onda naroda. Potrebno je u središte svega staviti prvo Europu naroda koji imaju potrebu da na svoje potrebe dobiju jasne odgovore. Ne mogu postojati stvarnosti koje su pod stalnim šahom “restinga” i koje odlučuju o životu i smrti institucija. Smatram kako bi se eurozona trebala okrenuti k europskoj renesansi i mislim da u tom smislu i regija Abruzzo i BiH idu u istom smjeru.
U tom smislu što trebaju učiniti BiH, Hrvatska Srbija, Crna Gora da bi privukli još više investitora iz Italije, odnosno regije Abruzzo?
Odnos između Abruzza i Balkana trebao bi doprinijeti stvaranju zajedničkih strategija i identificiranju onih tvrtki koje zajedno s institucijama mogu stvoriti onaj vid partnerstva koji je u mogućnosti opet stvoriti mogućnosti za nova ulaganja i investicije. Naravno da naše proizvodne snage očekuju da se cijela zona Balkana istakne u oblastima poput turizma, trgovine pa sve do inovacija i istraživanja.