Privatizacija

Sanader će o Ini svjedočiti u rujnu, J. Kosor povjerenstvo nije zvalo

Foto: Robert Anić/Pixsell
Sanader će o Ini svjedočiti u rujnu, J. Kosor povjerenstvo nije zvalo
27.07.2010.
u 14:37
Osim bivšeg premijera, svjeodčit će i bivši te sadašnji dužnosnici Ine i Vlade Polančec, Linić, Jurčić, Šuker, Dragičević i Adoltt
Pogledaj originalni članak

Pred Saborskim istražnim povjerenstvom za Inu sredinom rujna trebao bi, uz mnoge bivše i sadašnje dužnosnike vezane za posao s Inom, svjedočiti i bivši premijer Ivo Sanader. Odlučilo je tako danas povjerenstvo za Inu, a uz Sanadera kao svjedoci bi se trebali pojaviti bivši potpredsjednik Vlade Damir Polančec, predsjednik uprave Ine Zoltan Adoltt, bivši potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Slavko Linić i Ljubo Jurčić, ministar financija Ivan Šuker, te dugogodišnji šef uprave Ine Tomislav Dragičević.

Svjedočenja bi trebala početi 13. rujna, a prvi će biti ispitan Slavko Linić, predsjednik NO Ine u vrijeme kada je prodano 25 posto plus jedna dionica, a s obzirom da je za svakog svjedoka predviđeno po dva sata svjedočenja, za očekivati je da bi se postupak mogao otegnuti i do 14. rujna. Sanader je predviđen da se pojavi predzadnji, a niz svjedočenja zatvorit će Adoltt.

Sve svjedoke članovi povjerenstva su jednoglasno prihvatili a pozivaju ih da im pojasne određene nejasnoće o čitavom postupku privatizacije uključujući i Ugovor o plinskom poslovanju i izmjene ugovora o međusobnom odnosu dioničara kojim je MOL došao u posjed 47 posto dionica INE.

Na upit zašto među pozvanim svjedocima nije i aktualna premijerka Jadranka Kosor za čijeg je mandata potpisan dodatak ugovora o plinskom poslovanju  predsjednica Povjerenstva Dragica Zgrebec (SDP) je ustvrdila da je nitko nije predložio. A na pitanje zašto to nije učinio SDP odgovorila je zato što povjerenstvo istražuje poslove koji su sklopljeni prije nego je postala premijerka.

- Zanimljivo da je neke zaključke vezane za INU potpisivala tadašnja potpredsjednica Kosor umjesto Sanadera ali to ćemo ga pitati kada dođe svjedočiti - ustvrdila je Zgrebec.

Povjerenstvo je dobilo još tri mjeseca da utvrdi sve okolnosti oko privatizacije INE. Inače, na sjednici je istaknuto da se očitovao DORH kako se ne provodi nijedan postupak ni po jednoj točki kojom se bavi Istražno povjernstvo za Inu. Članovi povjerenstva ponovno su, svatko iz svog kuta, isticali što ih smeta oko privatizacije INE.

Tako Goran Marić(HDZ) tvrdi da je vidljivo iz dokumentacije da se odabrao kupac, u ovom slučaju MOL, a onda mijenjao ugovor u odnosima dioničara te da su uvjeti išli na ruku MOLU i da su kupnjom 25 posto plus jedne dionice dobili upravljačka prava. Upozorio je kako su ugovori koji nisu prevedeni i potpisani na hrvatskom direktni udar na Ustav. Marića smeta što Ina ne podmiruje dugovanja dobavljačima i državi a sudjeluje u kupnji i dokapitalizaciji drugih tvrtki.

Marić nadalje upozorava da je Ina otkako je došla u ruke Mađara od vodeće tvrtke se pretvorila u primjer neposlovnosti. Bivši članovi uprave Ine dobili su milijunske otpremnine, a 300- tinjak zapsolenika iz Mađarske nema radne dozvole u Hrvatskoj jer rade po četiri dana u tjednu i izbjegavaju naše zakone. Time se, smatra Marić, treba pozabaviti državni inspektorat.

- No zanimljivo je da za 300-tinjak menadžera u Ini obračune plaća i premija ne radi računovodstvo u INI već jedno drugo društvo s ograničenom odgovornošću kako se ne bi doznala visina plaća i premija tih menadžera - rekao je Marić i dodao kako dokumentacija koju su dobili nije zadovoljavajuća te da nedostaju ključni dokumenti kako je mali MOL kupio veliku Inu.

- Ne znam za koga je obavljena prodaja INE ali sigurno u interesu države nije - zaključio je Marić.

Uzvratila je predsjednica Povjerenstva Zgrebec (SDP) rekavši kako je privatizacija Ine provedena po Zakonu.

- A nakon promjene vlasti, zašto je Sanaderova Vlada nastavila poslovati sa strateškim partnerom kojeg sada smatramo nedovoljno dobrim - rekla je i upozorila kako je do 2009. godine Hrvatska imala većinu u upravi i NO tvrtke.

I Gordan Maras (SDP ) ustvrdio je da postoji teoretska mogućnost da u 10 godina Mađari rasprodaju cijelu Inu, a da naša Vlada tome ne može prema sklopljenom ugovoru prigovoriti.

Preuzeto sa www.vecernji.hr

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.