Više od četiri godine su prošle otkako su čelnici Koordinacije udruga HVO-a Grada Sarajeva i Sarajevske županije donijeli odluku o gradnji spomen obilježja poginulim pripadnicima HVO brigade Kralj Tvrtko.
Prošlo 5600 branitelja
Kroz brigadu je, kaže Mladen Rudež dopredsjednik Udruge HVO Novi Grad, prošlo 5600 branitelja svih nacionalnosti, a 102 pripadnika su poginula braneći Sarajevo i BiH. Među njima je 13 pripadnika drugih nacionalnosti. “Pripadnici brigade Kralj Tvrtko držali su neke od najtežih crta obrane, prema Stupu i Otesu te kod Mašinskog fakulteta, prema Grbavici. Da nismo uspjeli zadržati ove pozicije Sarajevo bi bilo presječeno, a nakon toga i vrlo lako bi palo u ruke agresoru, kaže Rudež. Po njegovu, i mišljenju bivših pripadnika brigade te njihovih obitelji i prijatelja, brigada HVO-a Kralj Tvrtko dala je nemjerljiv doprinos obrani Sarajeva i BiH. Međutim, ovaj doprinos danas mnogi negiraju jer više od četiri godine udruge HVO-a Sarajeva bezuspješno pokušavaju dobiti dozvolu za gradnju spomen obilježja poginulim pripadnicima HVO brigade Kralj Tvrtko. Konkretnog odgovora na njihove brojne upite Općini Novo Sarajevo nema. Naime, namjera udruga je podići spomenik pokraj crkve Presvetog Trojstva gdje se bivši pripadnici brigade okupljaju na obljetnicu brigade kao i druge značajne datume. Jedini odgovor kojeg su dobili jest da nadležnima smeta šahovnica koja bi bila istaknuta na spomeniku. - Mi od šahovnice i obilježja brigade koje je ujedno i obilježje hrvatskog naroda, odustati nećemo. Spremni smo prihvatiti i drugu lokaciju, važno je da spomenik bude na vidnom i lijepom mjestu, čak smo spremni i prihvatiti i ideju o gradnji zajedničkog spomen obilježja svim braniteljima Sarajeva, ali da na njemu uz obilježja brigada Armije BiH bude i obilježje naše brigade Kralj Tvrtko“, pojasnio nam je Vlatko Pešikan, glavni tajnik Udruge umirovljenih hrvatskih branitelja Sarajevske županije.
Branili svoj grad
Spomenik s obilježjima brigade Kralj Tvrtko najviše bi značio obiteljima poginulih. Potvrdila nam je to Hafiza Fabijani, majka Zlatka Fabijanija koji je 1995. godine poginuo kao pripadnik brigade HVO-a Kralj Tvrtko. - Moj se sin borio u odori s tim obilježjem i ja sam ponosna na to, bez obzira na sve neugodnosti koje sam doživljavala i u ratu i danas. U ratu su mi sina svakako nazivali, a ni danas mi nije lako kada kažem da je bio u HVO-u iako je bio častan i pošten mladić spreman braniti svoj grad i državu, kaže Hafiza Fabijani. Radmila Cenčić, predsjednica Udruge obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Sarajevske županije kao primjer međusobnog uvažavanja i tolerancije pripadnika drugih naroda navodi odluku vlasti u Zagrebu da se u glavnom gradu Hrvatske podigne spomenik Bošnjacima koji su poginuli u obranu Hrvatske. - To je jedan uistinu lijep primjer kojeg bi trebale slijediti i vlasti u Sarajevu. Mi smo ovdje konstitutivan narod i nemaju nam se pravo osporiti zasluge u obrani Sarajeva, kaže Radmila Cenčić, čiji je suprug Ivan Cenčić, također poginuo tijekom opsade Sarajeva kao pripadnik brigade Kralj Tvrtko. Čelnici Udruga HVO-a Grada Sarajeva i Sarajevske županije ogorčeni su na odnos političara, prije svega hrvatskih prema poginulim pripadnicima brigade jer se za gradnju spomenika ne zauzimaju dovoljno. Kažu, spomenik bi se lako mogao izgraditi da je samo malo dobre volje. Ovako, prije hrvatskih branitelja spomen obilježje dobili su i Romi koji su branili Sarajevo. - Nije nam namjera osporiti pravo Romima da dobiju spomenik. Naprotiv, pozdravljamo takvu odluku, ali nam nije jasno zašto se nama Hrvatima isto to pravo osporava, a konstitituvan smo narod u BiH, zaključuje Vlatko Pešikan.
\"Ravnopravnost\" nema sta! Demokracija \"made in Avganistan\". Talibanska posla.