Prema dr. Majidu Basitu, kardiologu u bolnici Memorial Hermann Sugar Land u Teksasu, šalica vruće kave mogla bi imati više hranjivih tvari koje su korisne za borbu protiv bolesti od ledene kave. Osim toga, dokazano je da jaka aroma vruće kave poboljšava raspoloženje i smanjuje osjećaj umora, piše Daily Mail.
Međutim, hladna kava ipak može imati neke prednosti, uključujući manje kiselost i čak pomaže u regulaciji šećera u krvi. "Dokazano je da vruća kava ima veće količine antioksidansa, što bi moglo imati zdravstvene prednosti", rekao je dr. Basit za HuffPost .
Antioksidansi su molekule koje napadaju slobodne radikale, nestabilne spojeve koji povećavaju oksidativni stres u cijelom tijelu. Pokazalo se da previše oksidativnog stresa oštećuje stanice i dovodi do dugoročnih zdravstvenih problema poput bolesti srca, Alzheimerove bolesti, zatajenja bubrega, pa čak i nekih oblika raka.
Studija iz 2018. objavljena u časopisu Scientific Reports, otkrila je da topla kava ima više razine antioksidansa u usporedbi s hladnom kavom. To je zato što se kuhanjem kave u vrućoj vodi iz zrna izvlači više hranjivih tvari nego u hladnoj vodi. Druge namirnice bogate antioksidansima uključuju bobičasto voće, zeleni čaj, tamnu čokoladu, grah i artičoke.
Neka istraživanja također sugeriraju da vam topla kava može dati i veći poticaj energije. Studija iz 2020. koju je provelo Američko kemijsko društvo, otkrila je da kuhanje kave ima malo više razina kofeina od hladne kave.
Jordan Karchner, stručnjak za kavu i osnivač Grounds & Hounds Coffee Co, rekao je za Bustle da hladno kuhana kava (cold brew) sadrži manje kofeina, što je prednost za one koji stvarno žude za drugom šalicom kave, ali se osjećaju malo "klimavo". Čak i miris vruće kave može vas opustiti, jer vruća kava ima jaču aromu od ledene. I istraživanje iz 2021. pokazalo je da su ljudi koji su udisali arome kave prije stomatoloških zahvata bili manje zabrinuti i opušteniji od onih koji nisu. Studija iz 2009. pokazala je da su sudionici koji su nekoliko minuta držali šalicu kave vjerojatnije druge vidjeli kao velikodušne, brižne i tople od onih koji su zamoljeni da drže šalicu ledene kave. Međutim, ledena kava može imati svoje prednosti. Na primjer, hladna kava obično je manje kisela od tople kave jer toplina povećava sadržaj kiseline. Pića koja su kiselija mogu poremetiti zdrave bakterije u crijevima, što dovodi do probavnih smetnji. "Kisela kava remeti vašu prirodnu crijevnu floru, zbog čega se zapravo osjećate tromo", rekla je za First for Womena dr. Eva Cwynar, endokrinologinja s Beverly Hillsa. Također se pokazalo da hladna kava sadrži više razine magnezija i antioksidansa koji se nazivaju klorogenske kiseline. Oni mogu pomoći u regulaciji šećera u krvi i nižem krvnom tlaku, što smanjuje rizik od razvoja srčanih bolesti. Međutim, dr. Basit je upozorio da su istraživanja ograničena i da se još mnogo toga ne zna o tome koja je temperatura kave bolja.