Dok Miroslav Maškarin još čeka da mu riječki KBC službeno dostavi prijedlog nagodbe kojim se njemu i obitelji kao odšteta za invalidnost i duševne boli nudi 2,5 milijuna kuna, a čijim bi prihvaćanjem bila okončana parnica po tužbama u kojima od KBC-a i države traže 13,7 milijuna kuna, za drugi postupak, koji se vodi pred istim Općinskim sudom u Rijeci protiv kirurga dr. Branka Popovića, optuženog za nesavjesno liječenje, četiri mjeseca od zahtjeva stiglo je treće medicinsko vještačenje. Od Medicinskog fakulteta u Osijeku to je vještačenje zatraženo zbog oprečnih nalaza dvaju vještačkih timova, zagrebačkog i splitskog, o nastanku i posljedicama ozljede aorte pri operaciji crvuljka nakon koje je Maškarinu amputirana lijeva noga.
Razjasnili ključno pitanje
Zagrebački su vještaci ustvrdili da je ozljeda aorte pri zahvatu greška liječnika Popovića, a splitskima je ista ozljeda specifična komplikacija, no sporan im je postoperativni tijek skrbi za pacijenta. Vještaci iz Osijeka sada u svom nalazu i mišljenju, temeljenom na medicinskoj dokumentaciji iz spisa, kažu da je operacija izvedena prema pravilima medicinske struke i da je ozljeda abdominalne aorte nastala u trenutku zamjene užeg instrumenta troakara širim te je "manipulacija 15-milimetarskim troakarom vjerojatni uzrok ozljede", što se zna iz prijašnjih nalaza vještaka. No na ključno pitanje sutkinje Sandre Vučković, da se posebno razjasni dio o postupku i kutu uvođenja instrumenta troakara u trbuh, Osječani izravno odgovaraju: "Evidentno je taj troakar postavljen pod kutom od 90 stupnjeva, kut uboda troakara ili je lagano koso prema gore ili ravno pod 90 stupnjeva prema aorti, a ne koso prema dnu zdjelice kako pravila struke preporučuju."
Dugo zbrinjavanje ozljede
Upravo na tvrdnju o 90 stupnjeva, kad su je u sudnici bili izrekli zagrebački vještaci, oštro je reagirao optuženi. Vještake je nazvao nekorektnima i ustvrdio da bi on, kad bi bila istina da je išao okomito na prazan trbuh, bio "slučaj za psihijatrijsko liječenje". Sigurno je da će u nastavku suđenja istrajati u opovrgavanju te ocjene i osječke vještake, kao što je i zagrebačke, detaljno ispitivati.
Inače, postupak zbrinjavanja aorte koji je trajao od 90 do 110 minuta za Osječane je "dovoljno dug period za nastanak kasnijih komplikacija s cirkulacijom u donjim ekstremitetima", no kažu i da nije pravilo da ovakva ozljeda aorte završava amputacijom ekstremiteta.
Preuzeto sa www.vecernji.hr