Rijetki su znali za Annu Kiesenhofer, austrijsku olimpijsku takmičarku u biciklizmu prije otvaranja Olimpijade u Tokiju, ali ovih dana njeno ime puni stranice domaćih i svjetskih medija.
Austrijanka, koja se počela profesionalno baviti biciklizmom 2017. godine, se smatrala početnicom u poređenju sa svojim suparnicama, kao što su Anna van der Berger, koja je branila titulu, bivša brončana olimpijka Elisa Longo Borghini ili bivša svjetska prvakinja Annemiek van Vleuten.
Ipak, spisak suparnica na startnoj liniji nije obeshrabrio Kiesenhofer te je stazu od 147 kilometara završila prva i osigurala prvo zlato za Austriju u biciklizmu čak od 1896. godine.
“Bilo je prilično ekstremno”, kazala je za CNN Sport.
Ovakav uspjeh, kaže, nije očekivala.
“Uvijek postoji mala nada, baš mala, da bih mogla pobijediti. Ako sam na startnoj crti to znači da sam spremna, da želim pobijediti. Ali ipak, realno znam da to ne bi trebao biti slučaj ovdje,” kaže Kiesenhofer, svjesna uspjeha koje su njene suparnice u takmičenju prethodno ostvarile.
Od samog početka utrke bila je u grupi koja je vodila, ali tek u završnom dijelu staze izdvojila se i počela je utrka za zlato.
Ispostavilo se kako je nedostatak pritiska za pobjedom zapravo pomogao Kiesenhofer da utrku završi u najboljem vremenu – za manje od četiri sata, a 75 sekundi ispred drugoplasirane Van Vleuten.
Shvativši da je osvojila zlato, potrčala je prema svojem timu, u suzama.
“Bilo je nerealno, jer niko nije vjerovao. Bilo je jednostavno nevjerovatno. Nisam mogla vjerovati, čak i kad sam prošla kroz cilj,” dodaje Austrijanka.
Podrška porodice kao motivacija
Kiesenhofer dalje kaže kako joj je u zadnjim kilometrima kada se odvojila od ostatka grupe i krenula prema cilju najveća motivacija bila pomisao kako je porodica prati na prijenosu uživo.
“Znala sam da me moja porodica prati, zamišljala sam ih. Mislila sam na njih, na neke prethodne trenere, na prijatelje koji su me motivirali.”
Iako se ne bave biciklizmom, Kiesenhofer kaže kako njena porodica samo želi da ona bude sretna, čak i ako to znači boriti se za pobjedu na Olimpijadi.
Psihologija uspjeha
Kao ostvarena akademska ličnost, koja je sada i nositeljica olimpijskog zlata, ova takmičarka ističe kako se uvijek trudila da pomjera granice.
Nije članica nijednog profesionalnog tima, prati svoj vlastiti plan treninga, uz pomoć savjeta koje pamti od nekih prethodnih trenera.
“Jednostavno se nije uklapalo u moj karakter. Volim biti neovisna, odlučivati o stvarima kao što je moj trening plan, utrke i tako dalje. Imam taj pristup usamljenog borca,” dodaje.
Kiesenhofer ima doktorat iz primijenjene matematike s Katalonskog univerziteta u Barceloni, kojeg je odbranila nakon što je prethodno magistrirala matematiku na Univerzitetu u Cambridgeu.
“Kao matematičar naviknuti ste da rješavate probleme sami, tako da je to i moj izbor u biciklizmu,” zaključuje.
Ključ za uspjeh?
“Sve što trebate je da pratite svoje instinkte.”
“Usuđujem se biti drugačija. Imam drugačiji pristup i to također znači da sam nepredvidiva, a to je upravo ono što se desilo jučer. Ljudi nisu predvidjeli, nisu mislili da bih mogla pobijediti.”