Regionalna liga

Balkanska liga između realnosti i maštarija

Balkanska liga između realnosti i maštarija
16.12.2016.
u 07:00
Pogledaj originalni članak

Kada je 13. svibnja 1990. na utakmici Dinamo – Crvena zvezda Zvonimir Boban mačjim skokom nogama u glavu pogodio milicionara Refika Ahmetovića, bio je to uvod u raspad Jugo - lige i bivše države. “Uvod” se uskoro pretvorio u stvarnost, liga i Jugoslavija su se raspali, buknuo je rat.

Ideja

Kasnije je svaka od novih država utemeljila svoje (nogometne i fudbalske lige). No, čim su ratne sjekire zakopane, javili su se “reformatori” i ideje o utemeljenju nove, zajedničke, gledateljima zanimljive, sponzorima isplative lige, koja bi “kvalitativno bila uz bok” Ligama petice. Ideja o avangardnoj ligi “zapadnoga Balkana”, “regiona”, “bivše Juge” i tko zna kojih još imena oživi redovito u stankama prvenstava, pa i ovoga prosinca. Pa su opet mediji – tv i radio postaje, mnoge novine, te maštoviti portali, zvonili su, vrištali i urlali kako “imaju pouzdane podatke” da iza svega stoji Uefa, koja (navodno) sve čini da bi liga krenula već od 2018. godine. Verzija o načinima natjecanja bilo je nekoliko, ovisno iz kojih su izvora dolazili. Po Ilču Đorđolskom, čelnom čovjeku Nogometnog saveza Makedonije, liga će brojati (čak) 42 kluba, igrat će se u šest skupina, pa doigravanje... Prvak će (po njemu) dobiti nagradu od 2,5 milijuna eura i izboriti izravni nastup u skupini Lige prvaka, a finalista nastup u 4. kolu Eurolige. Đorđolski i Siniša Kokeza (predsjednik FS Srbije) sudionicima su lige ponudili “mrkvu” od po 800.000 eura koje će Uefa unaprijed uplatiti klubovima. U javnost su puštene još neke verzije glede imena klubova u ligi s pogodnostima koje ih čekaju. Navodno bi u ligi mjesto dobila četiri kluba iz Srbije, tri iz Hrvatske, dva iz BiH, po jedan iz Crne Gore, Makedonije i Slovenije. Dalo je to ideju “analitičarima” koji su poimenice spomenuli te klubove: C. zvezda, Partizan, Vojvodina, Čukarički, Dinamo, Hajduk, Rijeka, Osijek, Vardar, Budućnost, Olimpija.Ali,nitko ne spominje Kosovo, iako je ova država primljena u Fifu i Uefu. Sarajevski su mediji odmah “imenovali” dva bh kluba u ligi – Sarajevo i Željezničar. Po kojim kriterijima, ne kažu. Hm, nisu vodili računa da je u BiH sve djeljivo s tri, pa se postavlja pitanje gdje su srpski klubovi (Radnik, Borac, Slavija...), ili hrvatski (Zrinjski, Široki...). Podršku utemeljenju “lige regiona” vrištavo su dali čelnici Nogometnog saveza BiH Elvedin Begić, Jasmin Baković, Ivica Osim i brojni mediji. Slično je u Srbiji (i)li Hrvatskoj. Javio se i “ushićeni” Ćiro Blažević, rekavši da jedva čeka da skupa igraju Zvezda, Dinamo, Hajduk, Partizan, Olimpija, Vardar, Željezničar, Sarajevo (i Velež!).

Četvorka nije podržala ligu

Iz klubova “velike četvorice” (Dinamo, Hajduk, Zvezda, Partizan) nije stigla podrška ovoj ligi. Dinamo i Hajduk jasno su rekli ne”. Torcida poručuje: Vi igrajte kozaračko kolo, ali Hajduk neće”. A BBB kažu: Sa Zvezdom i Partizanom možemo igrati samo u okviru euro - kupova. Zvezdine su Delije iskazale svoj stav na susretu Radnik – Zvezda (1:2), napravivši petominutni prekid bakljama uz pjesmu: Da mi daju milijune, bilijune, neću igrat ja, gadiš mi se ligo balkanska. Srećko Katanec, slovenski izbornik, rekao je da bi balkanska liga bila “huliganska liga”. S (navodnih) sastanaka u organizaciji Uefe (nismo našli podatke da ih je organizirala Uefa) u Moskvi, Budvi, Skoplju, Zagrebu i Ljubljani stižu i vijesti da bi “za početak trebala krenuti liga mladih i ženska liga”. I iz “manjih” klubova stižu reakcije u stilu “koga bi zanimale” lige bez Dinama, Zvezde, Hajduka, Vardara... Ili: Zašto bi podržali ovu ligu? Trenutačno iz država bivše Juge svake godine u Uefine kupove ulaze (čak) 24 kluba, uspostavom lige nikada u nju ne bi ni “povirili” klubovi kao Koper, Teteks, Jagodina, Mogren, Brotnjo, Slavija, Šibenik, Zeta, Orašje, Mladost Lučani, Inter Zaprešić, Olimpic, Gorica.•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.