ANALIZIRALI SMO

Gdje su uzroci slabe GOŠK-ove polusezone: u pripremama, selekciji igrača, novcu ili pak VAR-u?!

Foto: Dušan Musa
Gdje su uzroci slabe GOŠK-ove polusezone: u pripremama, selekciji igrača, novcu ili pak VAR-u?!
17.12.2024.
u 13:12
Klub iznad GOŠK-a na ljestvici, konjički Igman, ima 14 bodova, sedam više, a ostali su još više umaknuli. Rezultatski gledano, ovo je najlošije izdanje GOŠK-a u proteklu 31 godinu...
Pogledaj originalni članak

Jedanaesto mjesto i sedam osvojenih bodova jesenski je učinak GOŠK-a iz Gabele u Wwin ligi BiH. Skeptici neko bolje mjesto nisu ni očekivali, realisti su priželjkivali bod po utakmici, odnosno 17 bodova iz isto toliko utakmica na kraju jeseni, a optimisti su "sanjali" mjesto iznad famozne linije klubova kojima prijeti selidba u niži rang, dakle, najmanje osmo mjesto. Na koncu, dojam je da su svi manje-više promašili metu, piše Večernji list BiH.

Klub iznad GOŠK-a na ljestvici, konjički Igman, ima 14 bodova, sedam više, a ostali su još više umaknuli. Rezultatski gledano, ovo je najlošije izdanje GOŠK-a u proteklu 31 godinu. Ispadali su Gabeljani već dvaput iz najvišeg ranga, no akcije su im u zimskom razdoblju bolje stajale od ovosezonskih. Ipak, mora se priznati da je GOŠK na terenu bolje izgledao nego što to učinak od dvije pobjede, jednog remija i čak 14 poraza upućuje. Što je uzrok tako skromnog učinka, teško je precizno razložiti i onima koji redovito prate utakmice Gabeljana, jer je više uzroka. Prvi su svakako neuspješne ljetošnje pripreme, drugi selekcija igrača, treći, mora se i to uzeti u obzir, uvođenje VAR-a, četvrti skromna klupska riznica… No, krenimo redom. Već na prvoj utakmici i neočekivanom porazu od Radnika iz Bijeljine na Podavali vidjelo se da ekipa nije ni psihofizički, a ni igrački spremna za natjecanje.

Tadašnji trener Admir Adžem igru je postavio ziheraški – čekati na pogrešku protivnika, no nisu pogriješili gosti, nego domaća obrana za 0:1 u 76. minuti. Uzalud je GOŠK do kraja napadao... Uslijedio je nemilosrdni raspored: Zrinjski 1:4 pa Sarajevo 1:3 te u četvrtom kolu novi kiks na domaćem terenu od Posušja u ravnopravnoj utakmici 0:1, potom još dvije teške utakmice: Borac 0:3 pa Željezničar 0:3. Šest kola - šest poraza, "krv" su osjetili VAR-suci isključuju igrače za prekršaje na sredini terena, sude penale, naravno, kontra GOŠK-a, već poznata nogometna priča - "treniranje strogoće" na slabijem.

Tek u sedmom kolu GOŠK je došao do daha uzevši bod u Širokom Brijegu (2:2). U međuvremenu ceh je platio trener Admir Adžem. Naslijedio ga je Danijel Pranjić, napravljen je pomak, pobijeđena Sloboda, ali tek pri kraju prvoga kruga, u 10. kolu. Nakon poraza od Sloge u 11. kolu, prijateljski su se rastali Pranjić i GOŠK, a vođenje ekipe preuzeli su Damir Borovac, kao službeni trener, Jure Obšivač i Damir Obad, sportski direktor. Iz te faze najzanimljivija je svakako pobjeda u Posušju od 2:1 te novi poraz od Radnika u Bijeljini, gdje su protiv GOŠK-a suđena čak tri penala, dva "VARena". I to je to sedam bodova, sedam penala protiv GOŠK-a, četiri isključenja… Startne su utakmice, dakle, pokazale da ekipa nije spremna. Koliko je tomu kumovala struka, a koliko veliki broj novih igrača, teško je "izmjeriti".

Suđenje, kao treći uzrok GOŠK-ove loše jeseni, posebna je priča. Jedno je sigurno - trenutačne prilike u bh. nogometu podsjećaju na razdoblje prije 15-ak godina, kada se igrala tzv. domaćinska liga, vodeći klubovi kroje, a sve šiju neuvjerljivi suci. Taj je dojam upotpunio VAR, koji je ljudima iz sjene dao priliku da se "iskažu". Kad je GOŠK u pitanju, svojski su se trudili... Četvrti uzrok "posne" GOŠK-ove jeseni svakako su financije. Nismo provjeravali, ali koliko znamo od dobro obaviještenih, GOŠK ima najtanji proračun u elitnom društvu, barem je tako bilo na startu. Jasno to znaju igrači pa se oni kvalitetniji teško odlučuju za dolazak na Podavalu, tako da se angažiraju nedovoljno provjereni koje menadžeri nahvale, ali kad odigraju dvije-tri utakmice, postane jasno da oni nisu "roba" za Wwin ligu. Primjer je Eduardo Andrade Brandao, brazilski U17 reprezentativac, koji je u Gabeli ostao tek toliko da se napije vode i odjezdio u drugu indonezijsku ligu. Što činiti - na prvi pogled ništa bez dobre vračare.

No, jedno je sigurno, što je sadašnja struka GOŠK-a uzela kao bastion: ne predati se, igrati pa dokle se dospije. Na kraju dobre igre mogu dovesti do nekog unosnog angažmana. Sigurno je da bi se nekolicini igrača trebalo zahvaliti, a moguća pojačanja, ako za ona kvalitetna nema novca, potražiti u Prvoj nogometnoj ligi. GOŠK-u je to jednom uspjelo kada je dovođenjem Gogića, Hasukića, Šere… napravio dobar posao i iz Prve plasirao se u Wwin nogometnu ligu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.