S dva dobitka u džepu odšetao se Edin Terzić (41), trener Borussije Dortmund, s Westfalena u srijedu navečer. Osim što su njegovi igrači stekli prednost (1:0) nad PSG-om uoči uzvrata polufinala Lige prvaka, pobjedom su priskrbili Bundesligi još jedno mjesto u elitnom natjecanju sljedeće sezone. Nakon ove velike pobjede u medijima su se pojavile brojne zanimljivosti o mladom i ambicioznom stručnjaku koji korijene vuče iz BiH.
Kako je sve počelo
- Bio sam u Švedskoj, na utakmici, tri dana prije Europskog prvenstva 2012. i zazvonio mi je telefon. Nepoznat broj. Nisam se javio. Ubrzo je opet nazvao i opet se nisam javio. Onda mi je stigla poruka: "Molim te, nazovi me. Pozdrav, Slaven Bilić". Odmah sam ga nazvao... Tako je počela hrvatska epizoda hit-trenera Europe Edina Terzića (41) koje se vrlo rado sjeća. I u kojoj je dosta toga naučio. Terzić je bio u Bilićevu stožeru u Bešiktašu i West Hamu, no Nikola Jurčević (56) otkrio je da je pomogao i hrvatskoj reprezentaciji.
- Slaven je počeo kontaktirati s njim prije Eura 2012. kada je gledao neke hrvatske protivnike pa nam slao svoja viđenja. Znate, značaj analiza tada je rastao, nisu baš svi koristili takve softvere, a Njemačka je napredna. Pa je on izvukao akcije, s dvije-tri utakmice napravio skice na 50 stranica o našim suparnicima. Slavenu se tako moderna analiza dopala i čim se otvorila mogućnost, priključio ga je stožeru - kazao je za 24 sata Jurčević. Bilo je to u Bešiktašu, a zajedno su radili i u West Hamu.
- Mogu reći da se odlično poznajemo. I dalje smo u kontaktu redovito, poznajem mu i obitelj. Surađivali smo više od četiri godine, bili smo i kod njega doma - priča Jurčević i nastavlja:
- Od prvog kontakta vidjeli smo tu energiju, mladenačku želju i ambiciju. Kombinacija je njemačke pedantnosti i naše lucidnosti, socijalne inteligencije, zbog koje ima odličnu komunikaciju i s medijima i s igračima, svi ga vole. Trenerski je suvremen. Bilić ga je izvukao s pozicije trenera Borussije U16. I to nakon što je Edin skautirao u Hrvatskoj i za jednom večerom upoznao menadžera koji mu je ponudio da ga upozna sa svojim bratom. Bio je to Slavenov brat Domagoj Bilić. Za što je točno bio zadužen u stožeru?
- Radio je za nas puno toga, od analize protivnika do sudjelovanja u vođenju treninga. Kad smo ga priključili, imao je 32 ili 33 godine i odmah se vidjelo da može puno.
Terzić je u Dortmundu bio skaut i radio je u stožeru Jürgena Kloppa. Borussia mu je čuvala mjesto.
- Oblikovalo ga je to što je dijete Dortmunda. Zaljubljen je u taj klub, ali je i navijač hrvatske reprezentacije. Znao je nabavljati dresove Vatrenih za sebe i članove obitelji. Školovao se u Dortmundu u Kloppovoj eri i za njega je radio kao član šireg stožera, skautiranje i slično. Od Kloppa je naučio presing, dinamiku... Dortmund ga je tretirao kao svoga i nakon četiri i pol godine ponudio mu da se vrati. Tada jači i iskusniji nakon što je prošao rad na top razini u Istanbulu i u engleskoj Premier ligi. Ponudili su mu da bude Favreov pomoćnik, pa su mu dali da bude prvi trener, ali čuvao je mjesto Roseu, s kojim su već dogovorili dolazak. Pa je bio nekakav direktor i čuvali su ga za ulogu glavnog trenera, imali su povjerenje u njega. Jako je dobar u komunikaciji, što je jako bitno na razini Bundeslige, ima simpatije javnosti, ljubimac je navijača. I pun je energije, nikakav mu problem nije bio pogledati tri-četiri utakmice pa složiti analizu.
Koliko ga je baš Slaven Bilić oblikovao i utjecao na njega?
- Uz nas je stekao prvo veliko profesionalno iskustvo na top razini te je, kao mlad i inteligentan trener, izvukao puno koristi i iskustva te je došao spremniji na top-poziciju.
A izvan svlačionice i trenerske kabine? Jeste li kartali, slušali hrvatsku glazbu, zna li domaće hitove?
- Haha, otvoren je, komunikativan i veseo. Kao i njegova obitelj. Živio je san, istinski voli Dortmund i uvijek je, čim bismo ušli u svlačionicu nakon naše utakmice, gledao kako je prošla Borussia. Svestran je, ali profesionalac, nema poroka, posvećen je samo nogometu, ali opušten i zabavan. Zna hrvatske pjesme, upućen je u sve, i HNL je pratio. Govori hrvatski, ljetuje u Makarskoj pa se znamo vidjeti kad dođe, kao i s njegovim bratom, koji je sada Borussijin skaut.
Je li i dalje vjeran Kloppovu stilu igre?
- Napredovao je trenerski i nije to više isključivo Kloppov stil. Zadržao je tu energiju, presing, što, uostalom, i traže takav stadion, grad i klub. Taktički je fleksibilan, igraju i na posjed i presing, nije isključivi Klopp. Zadržava sustav 4-1-4-1 ili 4-2-3-1 te, što je jako bitno za klub, daje priliku mladima. I igrači ga vole.
- Ma on je toliko tjelesno spreman da je uskočio svaki put kad bi na treningu falio igrač ili dva. I izgledao je kao profesionalni nogometaš! Uostalom, i generacijski im je bio blizak pa je izgradio baš dobar odnos s momčadi - zaključio je Jurčević. Terzić je zbog teške ozljede rano morao prekinuti igračku karijeru. Klasična priča o talentu kojeg su zeznule ozljede, ali odmah se bacio u trenerske vode.
- Za nekoga moje dobi, iskustvo iz Turske i Engleske bilo je nevjerojatno - rekao je jednom za Ruhr Nachrichten o vremenu u Bilićevu stožeru. Edin je rođen u Mendenu u Njemačkoj 30. kolovoza 1982. Njegov otac Ibrašim je iz Donjeg Vakufa (BiH), a majka Ružica iz Osijeka. Terzić ima hrvatsko i njemačko državljanstvo, odrastao je u gradu blizu Dortmunda i s tek devet godina prvi je put Borussiju gledao s tribina Westfalenstadiona. Nakon epizode s Bilićem, vratio se u Borussiju 2018. kao pomoćnik Luciena Favrea. U sezoni 2020./21. privremeno je vodio momčad do dolaska Marca Rosea te je osvojio Kup i ušao u Ligu prvaka, a u srpnju 2022. dobio je ugovor s Borussijom kao prvi trener, do 2025.
Diplomirao uz Pottera i Vidića
- Nevjerojatno. Rodio sam se 30 km odavde i prvi sam put na stadion došao kao devetogodišnjak. Otad je jasno za koga je moje srce. Ali nikad se nisam usudio ni sanjati da ću se naći u ovoj ulozi - izjavio je na prvoj konferenciji za medije kao Borussijin trener, u prosincu 2020., a na kraju te sezone glavni direktor kluba Hans-Joachim Watzke naglasio je: - Edin Terzić napravio je sjajan posao. Preuzeo je momčad kad je bila polumrtva i oživio je. Uefinu pro licenciju dobio je 2018. Diplomirao je u Engleskoj, u generaciji Grahama Pottera, Nickyja Butta i Nemanje Vidića. A radio je s Erlingom Haalandom, Jadonom Sanchom, Marcom Reusom... U listopadu 2022. nakon odličnog derbija s Bayernom (2:2) pogledao je u nebo suznih očiju. Nitko nije znao kroz što je prolazio pripremajući utakmicu. Tek nakon susreta navijači su doznali da mu je umro otac Ibrašim, u 73. godini. I to su doznali zbog osmrtnice u lokalnim novinama. Zbog toga mu je navodno i Jude Bellingham četiri dana ranije, nakon gola Sevilli u pobjedi 4:1 u Ligi prvaka, pojurio u zagrljaj.
Suprugu Koru Wölm upoznao je na igralištu jer i ona je bila nogometašica, igrala je za Bochum u drugoj ligi. Vjenčali su se 2013. i imaju dvije kćeri. I bivši sportski direktor Rijeke Robert Palikuča tvrdi da je Terzića želio 2018. dovesti za trenera Fortune iz Düsseldorfa. - Kad je na proljeće 2021. u nekoliko mjeseci preporodio Borussiju, gotovo nije bilo njemačkog kluba koji ga nije želio dovesti, a imao je ponuda i iz Engleske. Međutim, Terzić toliko voli Dortmund da je ipak izabrao ostati u klubu na poziciji koja je izmišljena samo za njega jer je računao da će opet tamo dobiti priliku. Obožava skautirati igrače i radi to izvanredno. Puno igrača Borussije je došlo tako što ih je on preporučio. I to je kvaliteta koju klubovi dodatno cijene. Kao i činjenicu da bez imalo straha gura mlade igrače te se oni kod njega razvijaju na pravi način. Bellingham je samo najpoznatiji primjer, Moukoko je kod Edina eksplodirao, Bynoe-Gittens igrao sve više nakon što je dugo bio ozlijeđen... Jako voli Borussiju, ali i Vatrene, tako da bi se jednog dana mogao kandidirati i za izbornika - rekao je Palikuča za SN. Lani mu je naslov prvaka Njemačke iskliznuo iz ruku u ludnici zadnjeg kola, i to zbog lošije gol-razlike od Bayerna. Ove godine mogao bi Borussiju Dortmund odvesti do kraja u Ligi prvaka nakon dugih 27 godina posta i otići u besmrtnike. Edin Terzić novi je trenerski hit u Europi. I možda budući hrvatski izbornik.