Početak petodnevne kulturne manifestacije “Dani Tolise”, koja se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednika FBiH Marinka Čavare, bio je u znaku promocije knjige “70 godina NK Sloga Tolisa (1947. - 2017.)”. U prisutnosti velikog broja uzvanika, manifestaciju je otvorio Marinko Čavara, a o knjizi su govorili Ilija Oršolić dugogodišnji tajnik Sloge, zatim recenzenti knjige prof. dr. sc. Marin Ćorluka, novinar iz Ljubuškog Nikica Šiljeg i sam autor.
Tolisa i Sloga kao jedno
Iljo Dominković je dugogodišnji sportski novinar, skoro četiri desetljeća s perom u ruci. Uglavnom radi na povijesti nogometa na prostorima Bosanske Posavine i ovo je njegova četvrta knjiga.
- Sloga je jedno od malobrojnih sportskih društava, ne samo iz općine Orašje, koji se mogu podičiti tradicijom od punih 70 godina uspješnog rada. Između Tolišana i Sloge zauvijek je stajao znak jednakosti. Ova klupska monografija je dijelom slavljeničkih sadržaja priređenih u povodu obilježavanja velike obljetnice, istaknuo je Dominković.
Nogomet se na području Tolise i općine Orašje igra još od dvadesetih godina prošlog stoljeća, a klub u Tolisi je osnovan odmah nakon 2. svjetskog rata. To vrijeme, koje sada živi samo još u sjećanjima nekih živih sudionika, autor je “otrgnuo od zaborava” u vrijednoj i bogato opremljenoj knjizi na 352. stranice s više od 150 fotografija momčadi i pojedinaca. U knjizi se nalazi nekoliko desetina novinskih članaka, dokumenata, priloga, imena preko 1000 pojedinaca, više od 50 tablica sa svim rezultatima kluba i prilozi o selu Tolisi i aktivnostima kluba u 7 desetljeća postojanja.
- Rad na ovoj knjizi bio je iznimno naporan, odgovoran, čak je bilo i straha kako će ona na koncu izgledati. Nadam se da sam uspio zadovoljiti želju svih igrača, navijača, simpatizera, stručnog vodstva kluba i svih koji su željno očekivali da ova knjiga ugleda svjetlo dana. Vjerujem da će doprinijeti daljnjem izučavanju povijesti nogometa u Posavini, pa i samoj Tolisi. Knjiga će ostati dugoročni trag kroz povijest, a njenom očuvanju za buduća pokoljenja sigurno će doprinijeti naša crkva, fratri i knjižnica. Uvjeren sam da će biti jako dobar putokaz svim budućim autorima, s tim da će imati lakšu zadaću, započeo je autor priču o knjizi i nastavio,
- Kako bih pokrio kompletnu povijest kluba, desetljećima sam prikupljao građu, obišao knjižnice u Sarajevu, Mostaru, Tuzli Brčkom, Zagrebu, Osijeku. Pronašao sam i 5 - 6 živih igrača iz prve generacije i njihova sjećanja su dodatno obogatila sadržaj knjige.
U ime SD Sloga Tolisa prisutne je pozdravio Iljo Oršolić dugogodišnji tajnik kluba, te među ostalim istaknuo da je Sloga opremljena jako dobrom infrastrukturom, a danas uspješno nastupa u Prvoj županijskoj ligi Posavine. -Sloga danas posjeduje uvjete za natjecanje u Premijer ligi BiH, ove godine planiramo postaviti rasvjetu na stadionu, a na sportskoj razini obljetnicu ćemo dostojno obilježiti i ugostiti jednog prvoligaša iz Republike Hrvatske, kazao je Oršolić.
Strastveni kroničar
Sloga je među prvim poslijeratnim formiranim klubovima i tolišani su svojim rezultatima potvrdili da je Sloga jedan od najuspješnijih seoskih nogometnih klubova u BiH, kako u razdoblju prije Domovinskog rata, tako i u zadnjih 25 godina, istaknuo je autor knjige koja je podijeljena u pet poglavlja i svako je posebno zanimljivo za sebe. -Iako su u prvoj povijesnoj utakmici izgubili od susjeda, ipak će 1947. godina zauvijek ostati povijesna za nogomet u Tolisi i neizbrisiv trag kojeg autor ostavlja u naslijeđe budućim naraštajima, istaknuo je prof. dr. sc. Marin Ćorluka.
- Čitajući sva navedena imena igrača, dužnosnika i onih koji su kroz povijest pomagali Slogu, zaključujem da je svaka kuća u Tolisi dala igrača ili dužnosnika, a to mogu samo ljudi koji istinski vole svoj klub, kazao je Ćorluka.
O knjizi je svojeg dugogodišnjeg prijatelja i športskog djelatnika govorio i novinar iz Ljubuškog Nikica Šiljeg, koji je među ostalim istaknuo, kako Dominković žarom strastvenog kroničara istražuje, prikuplja i klasificira, a potom analizira podatke o nogometnim događanjima u Tolisi za koju je vezan podrijetlom.
– Kao Iljin kolega, vrijedno čuvam njegove knjige i članke, jer oni su vrlo vrijedni izvori s faktografskog stajališta. U knjizi ima emocija, srca i lagane pristranosti koja joj daje uvjerljivost i vjerodostojnost. Sve je zasnovano i utemeljeno na podacima, brojkama, strijelcima i rezultatima što je egzaktni temelj sporta, rekao je Šiljeg.
Kao najzanimljivije razdoblje autor izdvaja razdoblje nakon 1965. godine, dakle 52 godine Sloga nikada nije ispala u najniži općinski razred natjecanja.