Uvijek može gore, moglo bi se reći za start GOŠK-a iz Gabele u novoj sezoni Wwin lige BiH. Nakon triju prvenstvenih kola "Trojanci" su bez osvojenog boda na dnu ljestvice i podjednako su loši kao i povratnik u elitu, tuzlanska Sloboda. Gabeljani su izgubili dvije startne domaće utakmice: od Radnika neočekivano 0:1 te od Zrinjskog manje-više očekivano 1:4, a potom i prvu gostujuću utakmicu protiv Sarajeva 1:3. Dva postignuta i osam primljenih pogodaka premalo je i za ambicije i za očekivanja.
Brzopleta smjena Adžema
Prošlosezonski startni domaći poraz od Tuzla Cityja od 1:4 brzo je ugašen bodom iz Mostara protiv Veleža, 0:0, a potom domaćom pobjedom nad Zvijezdom od 2:0. Na početku ove sezone otvorio se ambis u koji se umiješala i smjena trenera. U startu se mora naglasiti da čelnici GOŠK-a na čudesan način uspijevaju ovaj klub držati, s obzirom na rang, veličinu mjesta i gospodarsku moć Čapljine, u vrhu bh. nogometa. Međutim, u tom zanosu ponavljaju im se pogreške. Što drugo reći nego da su poslije dvaju kola brzopleto promijenili trenera Admira Adžema, a da u optjecaju nisu imali novo ime. Tako se i dogodilo da nespreman na klupu "Trojanaca" uleti Danijel Pranjić, koji nema puno veza s ovdašnjim nogometom. Novi trener izveo je performans na utakmici trećeg kola protiv Sarajeva – nije se pojavio pred kamerama nakon utakmice, na što je bio obvezan, a potom je na konferenciji za novinare bio lakonski kratak kazavši: - Čestitam Sarajevu na pobjedi, nemam komentar na utakmicu.
Usput, Pranjić je prekršio i pravila odijevanja – propis je odijelo ili trenirka kluba. Dalje, u GOŠK-u su zaboravili da s trenerima iz Hrvatske (Darko Dražić, Ivan Katalinić, Mato Neretljak, Stanko Mršić, Davor Mladina, Igor Pamić) nisu baš imali uspjeha, naprotiv. Jednom riječju, ziheraška postava igre na utakmici protiv Radnika, posjed lopte samo 46 posto i težak poraz od Zrinjskog toliko su ih naljutili da su se odlučili na rastanak s trenerom Adžemom, koji je sudjelovao ne samo u pripremama nego i u koncipiranju momčadi. Pranjić je u nastali galimatijas uletio nespreman i, cinički rečeno, "bez odijela i trenirke". Vidljivi su i propusti u koncipiranju momčadi. GOŠK-u su, s obzirom na prošlu sezonu, nasušno trebali iskusan visok vratar, iskusan visok stoper i okretan istureni napadač. Evo i zašto: "Trojanci" su prošle sezone najmanje desetak bodova ispustili zbog pogrešaka vratara. Prekidi su osnova za pogotke pa otud trebaju i visoki vratari i stoperi te, na koncu, ako istureni napadač u sezoni ne postigne deset do petnaest golova, valja tražiti novog, u GOŠK-u ga, sudeći po startu, još nisu našli. Gabeljani su pravodobno riješili samo jedno – doveli su iskusnog stopera, ali je upravo on – Sipović na utakmici u Sarajevu kiksao. Na utakmicama protiv Radnika i Zrinjskog kod prvog pogotka teško su pogriješili vratari. Gabeljani su naknadno doveli vratara, 194 centimetra visokog Vasilija Kolaka, ali se onda pojavio novi problem, nedostatak adekvatnih igrača za uzrast do 21 godine. GOŠK ima mladu ekipu, većina igrača je od 21 do 25 godina, no skroman je izbor mlađih koje svaka ekipa mora imati u igri, pa je tako poslije crvenog kartona Dine Mizića protiv Zrinjskog među vratnice, umjesto angažiranog Kolaka, morao 18-godišnji Tarik Karić koji je protiv Sarajeva bio i ponajbolji igrač. Kako su prošle sezone isključenja igrača GOŠK-a bila prava rijetkost, dva isključenja u samo tri kola pravi su presedan. Ne bi to bilo vrijedno spomena da prekršaji zbog kojih je Mizić protiv Zrinjskog dobio drugi žuti, a Sipović protiv Sarajeva izravan crveni karton, nisu bili potpuno nerezonski. Nikakva opasnost nije prijetila vratarima GOŠK-a kada su napravljeni, moglo bi se reći da su prestrogo dosuđeni, kao da su suci jedva čekali nešto slično.
Nakon utakmice Sarajevo – GOŠK (3:1) i isključenja Sipovića u 27. minuti, postavilo se pitanje: "Hoće li VAR suci dirigirati tekuće prvenstvo?" Glavni sudac u terenu Sipoviću je dao žuti karton, no, koliko smo vidjeli, prema propozicijama nepotrebno je intervenirao VAR sudac na čiju je intervenciju stoperu GOŠK-a dodijeljen crveni karton. Kad kažemo "nepotrebno", onda imamo u vidu da je VAR sudac član sudačkog tima koji može pomoći glavnom sucu u slučaju "jasne i očigledne pogreške" ili "propuštenog ozbiljnog incidenta" koji se odnosi kada postoje dvojbe – je li ili nije bio pogodak (primjerice – je li lopta obujmom prešla crtu)...
Prekršaj, gol...
Dalje, očitovanje VAR suca očekuje se u situaciji kad postoji dvojba oko kaznenog udarca, tj. je li bio ili nije, izravnog crvenog kartona i pogrešnog identiteta igrača, kada se, primjerice, u gužvama teško može utvrditi tko je napravio prekršaj ili dao gol i slično. Ako će VAR suci odlučivati ovako kao u slučaju Sipovića, čime je, praktički, odlučena utakmica Sarajevo – GOŠK, onda će bh. nogomet pasti u još dublju komu od sadašnje.