Predsjednik Boćarskog saveza BiH

Mate Grubišić: Cilj nam je boćanje proširiti na središnju Bosnu i HB županiju

Foto: Dušan Musa
Mate Grubišić: Cilj nam je boćanje proširiti na središnju Bosnu i HB županiju
31.12.2024.
u 12:04
Učinjen je napredak, treba u ovom smjeru ići, podržavati klubove, moramo još imati dva-tri kluba u sustavu natjecanja. Novi je klub osnovan u Novoj Biloj, dobro bi bilo da nam se priključi. Postoji mogućnost da bi se dogodine mogli uključiti u natjecanje...
Pogledaj originalni članak

Službeno, boćarski program u godini na izmaku završen je prvih dana prosinca. U međuvremenu boćari su se razmahali na nekoliko božićnih turnira koji završavaju uglavnom početkom iduće godine, piše Večernji list BiH. S turnirima je boćarska sezona produljena, tako da će igrači koji na njima sudjeluju imati samo mjesec-dva stanke, što je svakako dobro za održavanje natjecateljskog ritma. Ocjenjujući godinu na izmaku, Mate Grubišić, predsjednik Boćarskog saveza BiH, kaže:

- Po mom uvjerenju, ova je godina za nas boćare bila uspješna. Kraj godine obilježilo je finale Kupa, pobjednik su Grude, smatram da je to u ovom trenutku i najkvalitetnija ekipa u BiH. Na završnoj svečanosti dodijelili smo priznanja BK-u Sveti Stipan, prvaku BiH. Stvorena je pozitivna euforija, sve je više mladih igrača. Upravo u tome prednjači prvak Sveti Stipan, dosta mladih igrača imaju i Grude pa Dračevo, Neum ima dva-tri mlada igrača. Po mom mišljenju, napredak je očit.

Bura i Čapljina, pa i Napredak, kaskaju u pomlađivanju?

- Kao i u drugim sportovima, nije lako dobiti mladog igrača, posebno u boćanju, gdje su igrači istinski amateri. A i tu se kreće. Bura i Čapljina imaju također po dvojicu-trojicu mladih igrača, ali još nisu spremni za prvenstvene utakmice. Što se Napretka tiče, važno je reći da sudjeluju u natjecanjima. Sarajevo je malo dalje, ipak je to Bosna, hladnije je, boćanje je ipak mediteranski sport. Sarajlije imaju samo otvoreni teren, nemaju priliku igrati na turnirima, što je za njih hendikep, ali traju, što je pozitivno.

Reprezentacija, zapažen nastup na Petoboju nacija, na Svjetskom prvenstvu izostao je neki bolji rezultat?

- Na Petoboju smo bili treći. Realno, Slovenija i Hrvatska bolje su od nas, to su veće boćarske nacije, a što se tiče Srbije i Crne Gore, trenutačno smo mi bolji. Na Svjetsko prvenstvo u Lyonu išli smo u preciznom izbijanju, paru u štafeti. U preciznom izbijanju ušli smo među osam, što je, po meni, mali podbačaj, ostalo je sve bilo realno.

BiH nije sudjelovala na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Portoriku, daleko ili…?

- Upravni odbor Boćarskog saveza BiH odlučio je da ne idemo. Izabrali smo sredstvima koja smo imali radije malo pomoći klubovima da pojačaju opremu. Uz to, nemamo ni kvalitetu ni do 23 godine, a ni do 18 godina kojom bismo mogli računati na neki značajniji plasman. Daleko je, velike financije su trebale, trebalo je letjeti u Ameriku pa iz Amerike za Portoriko. Za nas je to zaista bilo prezahtjevno.

Kup prvaka, posljednjih pet-šest godina prvaci BiH nisu uspjeli proći prvo kolo, odnosno prednatjecanje?

- Ove je godine prvak mlada i poletna ekipa BK Sveti Stipan. Mislim da njegovi boćari mogu ući u drugi krug. No, boćarska je Liga prvaka promijenila propozicije pa crnogorski i srpski prvaci uzmu igrače iz Slovenije, Hrvatske, Turske, Italije dva-tri pojačanja, i to je ta razlika. Nisu oni jači od nas što se tiče naših i njihovih igrača.

Na osnovi dosad kazanog, ima razloga za optimizma u boćanju, ima i mladih?

- Učinjen je napredak, treba u ovom smjeru ići, podržavati klubove, moramo još imati dva-tri kluba u sustavu natjecanja. Novi je klub osnovan u Novoj Biloj, dobro bi bilo da nam se priključi. Postoji mogućnost da bi se dogodine mogli uključiti u natjecanje jer ima i teren s četirima stazama. U Tomislavgradu je situacija složenija, nitko ne želi preuzeti odgovornost za vođenje kluba, zasad imaju teren s dvjema stazama. Vodimo razgovore pa se nadamo da će i kod njih krenuti. Za boćanje bi to bilo dobro jer bismo se tako proširili i na Srednjobosansku i na Hercegbosansku županiju.

Ima li izgleda da se aktivira dvorana, pa i klub u Ljubuškom?

- Prema informacijama kojima raspolažem, i tu ima pozitivnih pomaka. Za boćanje bi bila velika stvar da se Ljubuški aktivira, oni su osvojili šest naslova prvaka BiH.

Dakle, i na pitanju objekata moglo bi biti pomaka, s trenutačne dvije na tri dvorane?

- Nadam se da će tako biti. Boćarska dvorana u Grudama u punom je pogonu, lani je u njoj bilo Europsko prvenstvo, ove godine tu je turnir s nagradnim fondom od 6000 KM. U Posušju je također Božićni boćarski turnir, nagradni fond je 3000 KM. Naši boćari idu i na turnire u Sinju i Splitu. Ništa nije teško kad se boćanje voli. Dođe do preklapanja utakmica, ali i to se posloži, tako da nema zastoja. Zahvaljujući turnirima, i zima u boćanju je zanimljiva. Ljudi vole igrati, rano padne mrak, moraju se nečim baviti. Bolje da je to sport. Turniri su zanimljivi. Uglavnom, optimizma u boćanju ima, sezona jest završena, ali ponajbolji i najambiciozniji igrači igraju turnire, pa što bude. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.