Kadeti i juniori

Na mladima bh. nogomet (ne) ostaje... samo im trenirati preostaje

Na mladima bh. nogomet (ne) ostaje... samo im trenirati preostaje
25.01.2018.
u 08:40
Pogledaj originalni članak

Nekoliko su puta mijenjani sustavi nogometnih natjecanja u BiH. Čini nam se kako je svaka od promjena bila pozitivna i donijela novine koje su podigle kvalitetu nogometa kod mladih. Kad je krenula zajednička seniorska Premijer liga BiH, paralelno je startala i omladinska liga kadeta i juniora. “Zahvaljujući” raznim klupskim, (i klubaškim!) regionalnim, nacionalnim i drugim interesima, ta je “mamut liga” bila promašaj.

Smiješno i nakaradno

Naime, igralo se u četiri skupine, a svaka je imala 16 – 18 klubova i u kadetskoj i u juniorskoj konkurenciji. Bilo je to smiješno, nakaradno i neravnopravno natjecanje, s pokojim jakim klubom, te skupinom anonimnih klubova. Rijetka su bila kola u kojima nije bilo rezultata 8:0, 10:0, 13:0... sve do 20:0. A nerijetko su se utakmice igrale na “grbavicama”, ledinama i oranicama koje nisu ni sličile stadionima. Mnogi od njih nisu imali kupaonice za nogometaše, nerijetko su igrališta bila ograđena “tarabama”, a bilo je i “stadiona” bez struje, pristupnih cesta gdje su teško mogla stići amfibijska vozila ili borna kola... Iz takvih liga teško je bilo “iščupati” igrače za seniorske momčadi. Pa, kad su sastavi mladih bh. vrsta igrali u Europi protiv “normalnih” reprezentacija, nisu nedostajali rezultati 0:4, 0:6 i slični... Neki su imali nizove od 10 ili više utakmica bez osvojenog boda, čak bez postignutog pogotka. Onda su (ipak) počele reorganizacije natjecanja, pa je nestalo “mamut – liga” sa 60 i više klubova (što bi bilo previše i za visokorazvijene nogometne države). To ne znači da se sve radilo kako treba. Bilježimo sezone u kojim su prvaci kod juniora (ili kadeta) sljedeće sezone morali igrati u nižem stupnju natjecanja?!

Vezani uz seniore

Kako, pitat će netko. Pa tako, što su rezultati kadeta i juniora bili vezani uz rezultate seniora. To se, na primjer, dogodilo Slobodi i Kozari. Jedan od pozitivnih koraka u reorganizaciji dogodio se u sezoni 2016./17. Igralo se (paralelno sa seniorima) ligaško natjecanje, te doigravanje u Ligi za prvaka i Ligi za ostanak. Konkurencija se zaoštrila, pa je bilo više jakih utakmica. Negativno je pak to što se u puno klubova i dalje radi kampanjski ili nikako. U aktualnoj sezoni učinjen je korak naprijed. Igra se u tri konkurencije, jednoj više nego do sada (U15, U17 i U19). Lige U15 i U17 igraju se paralelno sa seniorskom ligom i po sličnu sustavu, dok se Liga U19 igra neovisno o seniorskoj i s dva kluba više. To su Zvijezda 09 (Etno selo Stanišići) i Velež (Mostar), koji su u Premijer ligu ušli kao entitetski prvaci. No, i ove su se sezone nizali “cirkusni” rezultati. Bilo je petica, šestica, desetki... čak i 20:0 rezultata! Pa, čemu služi takvo natjecanje? Kakvu korist od njih imaju klubovi čiji kadeti i juniori primaju takve “porcije”? Kako će iz njih regrutirati igrače za prvu momčad? Ipak, nada je da će se sljedećih sezona načiniti novi korak naprijed. Nedavno se u Zenici održao sastanak klubova i saveza (uz blagoslov Uefe), gdje se govorilo o utemeljenju Lige U21, kakva se igra u puno država. U toj bi se ligi igrači razvijali nakon izlaska iz juniora. Ima i prijedloga da bi u njoj, uz igrače do 21 godine, igrala 2–3 starija igrača. Neki od klubova u kojima se mladima poklanja pozornost jako su zainteresirani za takvu ligu (Sarajevo, Široki, Zrinjski, Zeljezničar). Recimo da Uefa financijski i kroz poboljšanje infrastrukture pomaže natjecanja mladih. NS BiH je “zadao” klubovima da juniori igraju na istim travnjacima gdje i seniori, neki su to izbjegli, što govori koliko ih je briga za mlade.•

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.