NOGOMET U POSAVINI

PRIČA O HNK ORAŠJE: Od zvijezda do trnja pa možda opet do zvijezda: Bivši sudionik UEFA-inih natjecanja danas tavori

Foto: VL
PRIČA O HNK ORAŠJE: Od zvijezda do trnja pa možda opet do zvijezda: Bivši sudionik UEFA-inih natjecanja danas tavori
24.11.2024.
u 13:02
Oraške i posavske nogometne (ne)prilike s godinama su se mijenjale... Na prostoru Nogometnoga saveza PŽ-a djeluje i natječe se dvadesetak klubova - 14 ih igra u Prvoj ligi Posavske županije te još šest u Drugoj ligi PŽ-a
Pogledaj originalni članak

U press-dvorani stadiona Goal u Orašju nedavno je održana redovita izborna sjednica Skupštine Nogometnog saveza Posavske županije. Koliko je ovaj skup bio ozbiljan i temeljito pripremljen, najbolje se vidi iz podatka da su sjednici nazočila sva 33 zastupnika. U radu Skupštine sudjelovali su i gosti iz Nogometnog saveza BiH na čelu s Eldinom Bakovićem, glavnim tajnikom Saveza, te gosti - predstavnici nogometnih saveza iz susjednih županija FBiH, kao i iz Republike Srpske. Za predsjednika Nogometnog saveza Posavske županije ponovno je izabran Iljo Dominković iz Orašja, istaknuti nogometni djelatnik i sportski novinar, inače bivši predsjednik Nogometnog saveza BiH. Dvojica izabranih dopredsjednika su Luka Gašić iz Odžaka i Miroslav Lucić iz Domaljevca. Izabrani su i članovi Izvršnog odbora NS-a PŽ-a, kao i članovi pravnih tijela Saveza te kandidati za Skupštinu NS-a BiH i druga tijela NS-a FBiH i NS-a BiH. Dio BiH u kojem egzistira posavski Nogometni savez mnogi smatraju nogometno najrazvijenijim u BiH, piše Večernji list BiH.

Tako na prostoru NS-a PŽ-a djeluje i natječe se dvadesetak klubova - 14 ih igra u Prvoj ligi Posavske županije te još šest u Drugoj ligi Posavske županije. Svi su ti klubovi dobro organizirani i imaju dosta sređenu infrastrukturu, imaju omladinske pogone i stručno su trenerski zastupljeni.

Foto: VL
Priča o HNK Orašje

Ipak, nešto nedostaje, i to jako. Perjanica posavskog nogometa više od dva desetljeća bio je HNK Orašje, bivši stabilni član tadašnje Premijer lige BiH, prije toga Lige Herceg Bosne, osvajač Kupa Herceg Bosne, osvajač Kupa BiH te jednom sudionik UEFA-inih natjecanja (2006./2007.). Klub je u sezoni 2009./2010. ispao u Prvu, potom u Drugu ligu FBiH, ali uoči početka sezone 2022./2023. odustao je od natjecanja u Prvoj ligi FBiH zbog nagomilanih financijskih problema. Ljubitelji nogometa, posebno navijači Orašja, taj su čin doživjeli kao veliko razočaranje i sramotu. Ne može se reći da se klub potpuno ugasio, možda bi bolje bilo reći da od tada HNK Orašje, poznat i pod imenom "Labudovi sa Save", djeluje "površno i polovično".

- Klub radi, ali nema seniorske momčadi. Imamo čak osam mladih momčadi, od pjetlića do pionira i kadeta. Nažalost, trenutačno nemamo juniore. Sve ostale kategorije natječu se u raznim omladinskim ligama. U našim mlađim kategorijama redovito trenira ukupno 130 - 140 pionira i kadeta. Ponosni smo na njih, osobito na ove najstarije, koji su, slobodno mogu reći, "strašni" i pršte od znanja i talenta. Igraju važnu ulogu u ligi u kojoj, uz klubove iz Posavine, nastupaju i klubovi iz Tuzlanske županije. Pred njima je svijetla budućnost. Naši najmlađi uzrasti ne igraju ligu jer je i nema, ali redovito igraju na raznim turnirima. Naši pioniri rođeni 2012. baš se spremaju za put u Čitluk, gdje će nastupiti na jednom jakom međunarodnom turniru - kaže poznati oraški sportski radnik Ivo Ilkić, inače dopredsjednik Sportskog saveza Posavine.

Ilkić je i dopredsjednik HNK Orašje, ranije i predsjednik kluba. S njim smo razgovarali i kad se seniorska momčad prije dvije i više godina raspršila i nestala. Na pitanje kad će opet zaigrati oraški seniori, Ilkić kaže:

- Nadam se već sljedeće godine. Neki uvjeti postoje, neki još ne. Ovisi to o puno toga, osobito o potpori političke, sportske i cijele društvene zajednice, kao i o potpori gospodarstvenika. Bez novca ništa neće krenuti u smjeru kojem težimo. Osim toga, Orašje je specifična sredina. Gotovo svako selo ima svoj klub i okrenuto je njemu u svakom smislu. Koliko je to lijepo i poželjno, toliko i nije. Jer Orašje bi trebalo biti središnji i glavni klub općine i županije, što je dugo i bilo, ali za to nema dovoljno razumijevanja. Ipak, ponavljam i nadam se, seniorska momčad sljedeće će godine krenuti u natjecanje. Za početak, uključit će se u prvenstvo Druge županijske lige.

Dokle će se klub s vremenom popeti, neizvjesno je. Što dalje, to bolje. Što se infrastrukture tiče, Orašje ima stadion Goal. Uz prirodni travnjak, klub 20-ak godina koristi i umjetni travnjak (izgrađen uz UEFA-inu pomoć, nap. a.). I taj je travnjak sazrio za rekonstrukciju - kaže Ilkić. Dakle, oraške nogometne prilike nisu baš sjajne, ali nisu ni bezizgledne. Dojam je - treba zavrnuti rukave i "posložiti" se pa za koju godinu vratiti HNK Orašje gdje je nekad bio.            

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.