Rukometaši se u svakoj utakmici “naoružaju” štitnicima za zube, ponekad i suspenzorima, a iz Danske stiže prijedlog da u dodatnoj opremi bude i kaciga . Za početak u mlađim kategorijama, a poslije možda i kod “pravih” rukometaša.
- Molim?! - šokirao se Mirza Džomba čuvši za takvu ideju.
Kao igrač znao je i razbiti glavu na utakmici, doživio je gomilu svojih, ali i ozljeda suigrača, ali ni u ludilu se ne slaže s ovom idejom.
- Ne da se ne slažem, nego mislim da je to najobičnija glupost. Apsolutno se ne slažem. Pa to više ne bi bio rukomet - misli Džomba.
Pokušat će Danci s kacigama i u jednoj od nižih liga, a plan je da kroz nekoliko godina budu dio opreme i u prvoj ligi. Zasad će u najvišem rangu kacige moći nositi samo golmani, kojima je dosad to bilo dozvoljeno samo u slučaju da dobiju liječničku dozvolu.
Veliko je pitanje hoće li ova ideja ikad proći u Danskoj, pogotovo hoće li je prihvatiti i ostatak rukometnog svijeta, ali odsad će u mlađim kategorijama kacige biti obavezne. Sve zbog sigurnosti, zbog grubosti u rukometu.
- I ja sam roditelj, ali bez problema bih poslao dijete na rukomet. Da, moguće su ozljede, uvijek treba biti spreman na to, ali ozljeda ima i u odbojci, u kojoj se igrači ni ne dotaknu - kaže Mirza Džomba.
Doista, teško je i zamisliti, recimo, Nikolu Karabatića kako s kacigom ide na Jakova Gojuna , također sakrivenog ispod kacige. I puca Mirku Aliloviću , odjevenom kao Petr Čech ...
Ozljede na licu među rjeđima
Prema istraživanjima, u rukometu se najčešće ozljeđuju skočni zglob, rame i prsti. Sljedeća na listi su koljena, a ozljede lica nisu prvi vrhu popisa. Iako, udaraca ima...
Potres mozga dobije se i s kacigom
- Radije bih da nemam kacigu, smeta mi. Ali dvaput sam imao potres mozga otkad je nosim. Bojim se i pomisliti što bi bilo da je tad nisam imao - rekao je Petr Čech, najpoznatiji sportaš s kacigom.