Višegodišnja praksa kršenja ustavne odredbe o ravnomjernoj nacionalnoj zastupljenosti na šest ključnih pozicija u zakonodavnoj, izvršnoj i sudbenoj vlasti Federacije BiH, vjerojatno će biti nastavljena i nakon provedbe izbornih rezultata.
Rukovodstvo parlamenta
Entitetski Ustav je jasno propisao da pripadnici jednog naroda ne mogu biti na više od dvije pozicije, koje uključuju predsjedatelje Zastupničkog i Doma naroda, premijera Federacije, glavnog federalnog tužitelja, te predsjednike Vrhovnog i Ustavnog suda FBiH. Do sada su Srbi bili uskraćeni za jednu poziciju, jer su Bošnjaci uz mjesta predsjednika Vrhovnog suda bili i na pozicijama predsjedatelja Zastupničkog doma i predsjednika Vlade Federacije. Očekivalo se da će ovo kršenje Ustava biti zaustavljeno prilikom izbora predsjedatelja Zastupničkog doma, ali je na ovu poziciju opet izabran Bošnjak - Denis Zvizdić. Usprkos upozorenjima iz oporbenih redova da se na ovaj način nastavlja kršenje ustavnih odredbi, u strankama koje su podržale Zvizdićev izbor, a to su SDP, SDA, DNZ, NS Radom za boljitak i HSP BiH, tvrde kako to nije slučaj. -Nakon što se izabere rukovodstvo parlamenta, odnosno predsjedatelj Zastupničkog doma, predsjedatelj Doma naroda i federalni premijer, tada su ostali dužni uskladiti svoja imenovanja s tim. To jasno stoji u Ustavu i svi naši potezi će biti sukladni Ustavu i zakonima, kaže zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu Damir Mašić.
Nacionalna zastupljenost
Potpisnici platforme očekuju da se nacionalna zastupljenost u sudskoj vlasti prilagodi onoj u zakonodavnoj i izvršnoj, ali imajući u vidu da je predsjednik Vrhovnog suda FBiH imenovan nedavno, malo je vjerojatno da će se ovaj proces ponovno otvoriti. Drugo rješenje je da se na jedno od preostala dva mjesta, a to su ono predsjedatelja Doma naroda i predsjednika Vlade postavi osoba srpske, a na drugo osoba hrvatske nacionalnosti. No, prema neslužbenim informacijama, unutar stranaka potpisnica Platforme već postoji dogovor da Hrvat bude na čelu Doma naroda, a Bošnjak na mjestu premijera.