Na mnogim područjima života i djelovanja u Bosni i Hercegovini vlada prava oblomovština. U Novom rječniku stranih riječi Bratoljuba Klaića stoji da je pojam oblomovština nastao prema imenu plemića Oblomova, glavnog junaka istoimenog romana ruskog pisca Ivana Gončarova (1812. – 1891.), a znači lijenost, bezvoljnost, život bez cilja, duševna tromost, nepokretljivost, ukočenost, učmalost, neodlučnost, sibaritizam (razmaženost, raskoš, ljenčarenje). Sibarit je čovjek koji živi u raskoši i ljenčarenju, koji je dokon, razbludan, bonvivan. Pojam je nastao po Sybaritesu, stanovniku starogrčke kolonije Subaris u donjoj Italiji, čiji su stanovnici živjeli u bogatstvu, raskoši i razvratu.
Prema Vladimiru Aniću, oblomovština je pomanjkanje volje za djelovanjem, radom, obvezama, lijenost, inertnost, jalovost, krajnje otuđenje. Glavni junak Gončarova romana, Oblomov, talentiran je čovjek kojeg su odgoj i društvena sredina pretvorili u prototip suvišna čovjeka, gotovana, “džabalebatora“. U Hrvatskoj općoj enciklopediji stoji da je oblomovština kao pojam nastao zahvaljujući kritičkoj studiji N. A. Dobroljubova “Što je oblomovština?“ iz 1859. U studiji stoji da je oblomovština parazitizam i apatija ruskog ladanjskog plemstva.
Oblomovština se kao pojam posebno aktualizira ovih dana vezano za Praznik (ne)rada.
Novovjeki Oblomovi pjevaju:
Alaj volim ovaj režim, plaća ide, a ja ležim! Većinu njih ne brine što zbog toga ne rade mnogi koji žele raditi.
Vukoja pojašnjava
Što znači... Oblomovština
Prema Vladimiru Aniću, oblomovština je pomanjkanje volje za djelovanjem, radom, obvezama, lijenost, inertnost, jalovost, krajnje otuđenje