Politički analitičari znaju reći kako se Bosna i Hercegovina nalazi između Scile i Haribde. U grčkoj mitologiji Scila i Haribda dvije su opasne morske nemani koje su u Mesinskom tjesnacu, što se nalazi između talijanskog kopna i Sicilije, vrebale na mornare i brodove. Scila i Haribda personifikacija su hridi i virova, morskih opasnosti.
U Hrvatskoj općoj enciklopediji navodi se da je po antičkom vjerovanju Scila šestoglavo morsko čudovište koje živi u dubokoj hridi i proždire prolaznike. Nasuprot njoj u visokoj stijeni je Haribda koja tri puta dnevno uvlači vodu i stvara poguban vir. O tim opasnostima piše i u Odiseji, a postoji i izreka: Naleti na Scilu, tko hoće izbjeći Haribdu!
Prema Hrvatskom enciklopedijskom rječniku, pojam naći se između Scile i Haribde znači biti između dvije ravnopravne opasnosti, imati dva izbora od kojih se ni u jednom na može proći bez velikih napora i nevolja.
U Bosni i Hercegovini ima mnoštvo Scila i Haribda. Za jedne je isključiva građanska opcija opasna neman, a za druge je to podjela po nacionalnim međama. No, pomiruje ih konsocijacijski model koji uvažava i nacionalno i građansko, kako je to uređeno u državama s više konstitutivnih naroda, kao što su Švicarska ili Belgija.
Čitav današnji svijet nalazi se između novovjekih Scila i Haribda. Postoje i nove vodene nemani, od Burmudskog trokuta do nemani u Loch Nessu u Škotskoj.
Kad su pitali Muju koju neman najviše mrzi, odgovorio je: “Neman za kavu!”