Kad se govori o ustavnim problemima koji tište BiH, spominje se i Venecijanska komisija. Riječ je o skraćenom nazivu Europske komisije za demokraciju putem prava, savjetodavnom tijelu Vijeća Europe za ustavna pitanja.
Ideja o njezinu utemeljenju rođena je na sastanku europskih ministara vanjskih poslova u Veneciji u svibnju 1990. godine, sjedište joj je u Veneciji, gdje se održavaju i plenarne sjednice ove institucije, pa se zbog toga i zove Venecijanskom komisijom.
No, stalno tajništvo Venecijanske komisije je u Strasbourgu. Od svog utemeljenja 10. svibnja 1990. na 86. sjednici Odbor ministara VE ima vodeću ulogu u kreiranju Ustava u skladu sa standardima europskog ustavnog naslijeđa.
U početku svoga djelovanja bila je zamišljena kao nekakva pravna pomoć zemljama u tranziciji, ali Venecijanska komisija pretvorila se u misiju dobre volje pri rješavanu ustavnih kriza i konflikata, sve u skladu sa standardima VE, demokratskih stečevina, ljudskih prava i vladavine zakona. Čine je nezavisni stručnjaci, akademici, ugledni suci, parlamentarci. Imamo dojam da bi BiH pri ustavnim promjenama trebala više koristiti usluge Venecijanske komisije. Ili BiH, kao u mnogo čemu do sada, traži kruha preko pogače!