LETEĆI CIRKUS T. MAY

Britanija izlazi, ali i ostaje u EU

Britanija izlazi, ali i ostaje u EU
23.09.2017.
u 10:07
Ujedinjeno Kraljevstvo prestat će biti članica Europske unije 29. ožujka 2019. godine
Pogledaj originalni članak

Velika Britanija bit će podložna pravilima Europske unije i imat će pristup jedinstvenom tržištu EU tijekom dvije godine nakon Brexita, formalnog izlaska iz EU koji se očekuje u ožujku 2019., a spremna je i plaćati sve svoje financijske obveze u proračunu EU do kraja 2020. godine.

Obznanila je to britanska premijerka Theresa May jučer u Firenzi.

Neobičan odabir

Govor britanske premijerke u talijanskom gradu iščekivao se kao krajnje nužan trenutak pojašnjenja određenih britanskih namjera o tome kako žele voditi pregovore o Brexitu s ostatkom EU, pregovore u kojima dosad nije bilo znantijeg napretka upravo zbog toga što službeni London nije znao kako odgovoriti na osnovna pitanja o načinu izlaska i o budućim odnosima. Odabir Firenze pomalo je neobičan jer britanska je premijerka doletjela jučer u taj grad, bez dogovorenih susreta s bilo kim od domaćina, bilo iz lokalne bilo iz državne vlasti, zatim je održala govor, i potom odletjela natrag u Veliku Britaniju. Pratile su je stotine britanskih i drugih stranih novinara, među kojima je kolala šala da sve to izgleda kao “leteći cirkus Therese May”. – Ujedinjeno Kraljevstvo prestat će biti članica Europske unije 29. ožujka 2019., ali ni UK ni EU u tom trenutku neće biti u mogućnosti implementirati novi odnos tako glatko – rekla je premijerka May i predložila da “razdoblje implementacije”, tijekom kojeg sve ostaje kao i u vrijeme članstva, traje oko dvije godine. To je prvi put da britanska vlada službeno traži da, makar i privremeno, ostane na jedinstvenom tržištu EU i nakon Brexita, no to također znači da će i nakon Brexita morati ispunjavati obveze koje ostatak EU od nje traži. To su obveze u smislu poštivanja propisa EU, plaćanja u proračun, prihvaćanja jurisdikcije Suda EU: praktički sve ono od čega su britanski birači pokušavali pobjeći kad su na referendumu glasali za Brexit. – Dobro je došla činjenica da britanska vlada priznaje da izlazak iz EU znači da ne mogu zadržati sve prednosti članstva s manje obveza nego druge države članice – komentirao je Mayičin govor glavni pregovarač EU27 Michel Barnier. On je premijerkin govor u Firenzi opisao kao konstruktivan, ali i dodao kako citati iz tog govora sada moraju biti pretočeni u detaljne pregovaračke stavove Velike Britanije.

“Sve ćemo platiti”

Nijedna država neće zbog Brexita morati ni platiti više ni primiti manje do kraja ove aktualne proračunske perspektive, rekla je May, obećavši da će Velika Britanija platiti sve svoje financijske obveze u proračunu EU do 2020. godine. Premijerka May je u govoru u Firenci također rekla kako želi da se nakon Brexita potpiše sporazum o sigurnosnoj suradnji između UK-a i Europske unije. 

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.