Broj poginulih u tsunamiju koji je uslijedio nakon niza vulkanskih erupcija u indonezijskom moreuzu Sunda porastao je na 430, uz 159 osoba koje se još vode kao nestale, priopćila je u srijedu indonezijska agencija za bavljenje prirodnim katstrofama.
Glasnogovornik agencije Sutopo Purwo Nugroho također je kazao da je 1.495 ljudi ozlijeđeno i da je 21.991 raseljeno katastrofom, kojoj su prethodile erupcije vulkana Anak Krakatau.
Spasitelji još stižu u udaljene regije u oblasti Sumur na zapadnom rubu Jave, s teškom mašinerijom poslanom kako bi otvorila pristup regiji koji je bio prekinut oštećenjima na cestama i oborenim mostovima, dodao je on.
- Mještani koji žive na otocima Sebesi i Sebuku evakuirani su, a potvrđena su dva smrtna slučaja u Sebesiju dok nitko u Sebukuu nije poginuo - kazao je Nugroho, misleći na dva naseljena otoka u blizini vulkana.
Ukupno 312,78 kilometara obale u Lampungu i Bantenu pogođeno je cunamijem, a voda je prodrla u unutrašnjost otoka i do 500 metara.
Najteže pogođena područja su tri turističke lokacije u oblasti Pandeglang - Tanjung Lesung, Carita i Panimbang, koji je pretrpio najveća razaranja.
Indonezijska agencija za klimu i geofiziku (BMKG) preporučila je ljudima da ostanu podalje od priobalnih regija s obje strane moreuza, prenosi dpa.