Cijene nafte kliznule su u petak na međunarodnim tržištima ispod 84 dolara, odražavajući nesigurnost ulagača u okruženju podignutih kamatnih stopa u SAD-u i eurozoni i iščekivanja pojedinosti o kineskim poticajima za gospodarstvo.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 39 centi nego na jučerašnjem zatvaranje trgovine i iznosila je 83,85 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u plusu 1,32 dolara.
U gotovo istom iznosu barel je pojeftinio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 79,76 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u plusu 1,31 dolar.
U četvrtak trgovci su se fokusirali na najave Kine da će usvojiti nove poticajne mjere kako bi poduprla posustali gospodarski rast, što bi značilo i snažniju potražnju za naftom.
Pojedinosti poticaja još nisu poznate, što je sredinom tjedna potaknulo zabrinutost na tržištu da možda neće biti izdašne kao što se očekuje.
Ulagači balansiraju i između zabrinutosti zbog opetovanog podizanja kamatnih stopa u SAD-u i eurozoni i procjena da bi Fed i Europska središnja banka (ECB) uskoro mogli završiti ciklus zaoštravanja monetarne politike.
Kamatne stope podignute su za još četvrtinu postotnog boda, a analitičari su u priopćenjima sa sjednica iščitali spremnost na promjenu smjera.
Podignute kamatne stope već su zakočile gospodarsku aktivnost koja je u SAD-u u drugom tromjesečju porasla za 0,6 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca kada je bilježila gotovo isti postotni rast.
Predsjednik središnje banke Jerome Powel naglašava da SAD može izbjeći recesiju, a njegovo mišljenje dijele i tržišni akteri.
Ulagači sve više naginju procjeni da smo nadomak vrhuncu ciklusa podizanja kamatnih stopa, uz istodobno sve veće šanse da će SAD izbjeći recesiju, rekao je analitičar PVM-a Tamas Varga.
Saudijska Arabija i Rusija spremaju se pak dodatno smanjiti opskrbu u kolovozu, za milijun odnosno 500 tisuća barela dnevno, što će smanjiti razmak između ponude i potražnje.
Kada se tome pribroji pad zaliha u SAD-u, sve su brojniji nagovještaji tijesne opskrbe, drže analitičari Commerzbanka, dodavši da bi se proizvodnja u OPEC-u ovog mjeseca mogla spustiti na najnižu razinu od jeseni 2021. godine.
OPEC je odvojeno objavio da je cijena barela košarice nafte njegovih članica u četvrtak bila gotovo nepromijenjena i iznosila je 84,88 dolara.