NAKON IGRE U PIJESKU

Dječak se požalio na svrab pa su ga odveli liječniku, a on je postavio neočekivanu dijagnozu

Foto: Xue Yubin
Dječak se požalio na svrab pa su ga odveli liječniku, a on je postavio neočekivanu dijagnozu
21.09.2024.
u 16:42
Liječnici ne znaju koliko je infekcija česta jer uglavnom pogađa siromašne zemlje koje nemaju dovoljno resursa da bilježe statistiku. Prvi je put zabilježena prije više od 100 godina, a za nju postoji više lijekova
Pogledaj originalni članak

Sedmogodišnjak iz Namibije nakon igre s prijateljima požalio se roditeljima da ga svrbi lijeva peta, na kojoj su se pojavile crvene linije. Neugodan osjećaj nije nestajao, pa ga je majka odvela liječniku. On je utvrdio da je dječak uredno cijepljen i normalno se razvija te da ga nije ugrizao kukac, pa je počeo obitelji postavljati pitanja kako bi shvatio što se događa.

Doznao je da žive u gusto naseljenom dijelu Namibije zvanom Rudu gdje se dječak s prijateljima igrao bos na području na kojemu psi i mačke obavljaju nuždu. Kada je to čuo, liječniku je sve bilo jasno, te je djetetu dijagnosticirao parazitsku infekciju larvama rudarske gliste, piše Daily Mail

Odrasle jedinke žive u crijevima zaraženih ljubimaca zbog čega njihove fekalije mogu sadržavati jajašca parazita. Kada čovjek zgazi ili sjedne na takav "paketić", larve mu se mogu ukopati u kožu. Nisu dovoljno zrele da prodru dublje u tijelo te se zadržavaju blizu površine, a u jednom danu mogu se pomaknuti do jednog centimetra. Infekcije su najčešće na stopalima, stražnjici, bedrima i rukama, no rudarske gliste mogu ući kroz bilo koji dio kože. Pozitivno je svakako što se ne mogu prenositi s čovjeka na čovjeka.

Kada se ličinke miču pod kožom, uzrokuju reakciju imunosustava koja se očituje upaljenim, izbočenim crvenim linijama. Zaraze su najčešće u tropskim regijama s niskim razinama sanitacije i infrastrukture. Liječnici ne znaju koliko je infekcija česta jer uglavnom pogađa siromašne zemlje koje nemaju dovoljno resursa da bilježe statistiku. Prvi je put zabilježena prije više od 100 godina, a za nju postoji više lijekova. 

Stanje može proći samo od sebe ako ličinke umru pod kožom, no kada izazovu svrab, kao kod dječaka iz Namibije, mogu biti opasne ako se pacijent češe do krvi i uzrokuje upalu. U rijetkim slučajevima kada si pacijent napravi ranu i ne dobije liječničku intervenciju, može doći do ozbiljnih upala, oštećenja bubrega, osipa, bolova u zglobovima, vrućice i oslabljenog imunosustava.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.