Iako se jučer još nisu znali službeni rezultati referenduma koji su Kurdi na sjeveru Iraka održali kako bi stekli i pravne temelje za osnutak vlastite države, sasvim je izvjesno da će uvjerljivo glasati za osnivanje vlastite države. Naravno, tome se protivi iračka vlada u Bagdadu koja ne namjerava razgovarati s Kurdima o samostalnosti niti prihvatiti bilo kakve rezultate referenduma jer je, prema njezinim tvrdnjama, nelegalan i protuustavan.
Noćna mora za islamiste
Ipak, vlada u Bagdadu može vrlo malo ili gotovo ništa učiniti u obuzdavanju eventualne kurdske odluke o proglašenju nezavisnosti. Kurdi još od 1991. imaju vrlo široku autonomiju na sjeveru Iraka, a ključna je i njihova snaga koju su stekli u posljednjih nekoliko godina. Naime, upravo su Kurdi u Iraku bili glavna snaga koja se nosila s ISIL-om u toj zemlji sve vrijeme dok su islamisti držali okupirane teritorije svog samoprozvanog kalifata. Kurdi su sa svojim postrojbama ratnika pešmerga bili najjači oponenti islamistima u Iraku, znatno jači nego sama iračka vojska koja je nerijetko bježala čim bi se na horizontu pojavili ISIL-ovci s crnim zastavama. Situacija se promijenila tek nakon što je iračka vojska dobila potporu američkih postrojba i zrakoplovstva u borbi protiv islamista, no Kurdi, koji su na sjeveru Iraka već u neformalnom obliku postavili svoju državu, svojevrsna su konstanta već godinama.
I vojnim putem ih iračke snage ne mogu poraziti. Ako se ne trebaju bojati Bagdada, Kurdima svakako nije svejedno kakvim očima na njih gleda Turska i njezin predsjednik Erdogan. A ti pogledi nisu ni najmanje blagonakloni. Ne zbog činjenice da bi formiranje kurdske države rascjepkalo Irak, već zbog bojazni da bi se i 15-ak milijuna Kurda koji žive na istoku Turske moglo na to odlučiti i pridružiti se iračkim Kurdima. Upravo zbog toga Erdogan je jedan od vodećih protivnika kurdske samostalnosti. A on ima načina kako Kurdima zagorčati život, i to ne samo vojno.
– Proglase li samostalnost, Kurdi će umirati od gladi – poručio je Erdogan dajući do znanja kako će istoga trena uvesti gospodarske sankcije Kurdistanu.
To konkretno znači da će Turska presjeći i zatvoriti naftovod kojim Kurdi prodaju naftu na međunarodnom tržištu, ali i granice i opskrbne putove na istoku Turske.
Jedini opskrbni put Time bi bio presječen jedini opskrbni put na koji Kurdi mogu danas računati, što znači da bi ubrzo doista mogli gladovati.
– Rezultat referenduma ne znači da ćemo odmah proglasiti nezavisnost – kažu Kurdi. Više od 3,3 milijuna osoba izašlo je na birališta, što je 72,2 posto upisanih, po izbornom povjerenstvu. Očekuje se da je za samostalnost glasalo oko 80 posto Kurda.