Francuske vojne snage pripremaju se za visoko intenzivan sukob protiv neprijatelja koji im može parirati vojnom moći - što predstavlja značajnu promjenu za vojsku koja je prošla desetljeća provela boreći se protiv pobunjenika u zemljama poput Malija i Afganistana.
Pukovnik Axel Denis, vođa centra za borbeno obučavanje (CENTAC) u Mailly-le-Campu, u istočnoj Francuskoj, istaknuo je da sukobi u Ukrajini, koji su već u trećoj godini, ponovno vraćaju rat u punom opsegu na europski kontinent. Tijekom posjeta kampu izjavio je za Politico da je svijet otkrio svoju pravu prirodu - nestabilan je, opasan i nije svatko svakome prijatelj. Istaknuo je da se pripremaju za kulturu pripravnosti i spremnosti na brze promjene. Denis je naglasio da je CENTAC jedino mjesto u Francuskoj gdje možete doživjeti što znači rat.
U CENTAC-u su uvjeti za obuku vojnika što je moguće sličniji stvarnom bojištu. Reproduciraju se zvuk, toplina i svjetlost artiljerijske vatre, a po kampu su raspršene lažne mine, dok radiokomunikacija može biti prekinuta bez upozorenja. Ovaj kamp, površine 120 četvornih kilometara, jedinstven je u Francuskoj. S površinom većom od Pariza, to je jedino mjesto gdje različite jedinice francuske vojske - pješaštvo, oklop, artiljerija i inženjeri - koji su obično raspršeni diljem zemlje, mogu vježbati zajedno. Također je jedino mjesto gdje dvadesetak tenkova Leclerc sudjeluje u akciji tijekom cijele godine.
Časnici ne imenuju potencijalne neprijatelje, ali obuka je usmjerena na pripremu vojnika za borbu protiv neprijatelja poput Rusije. General Pierre Schill, zapovjednik kopnene vojske, izjavio je u siječnju da se Francuska, nakon desetljeća vojnih operacija u Africi, sve više usredotočuje na istočni rub Europe te da njezine oružane snage moraju biti vjerodostojne. Francuska vojska planira do 2027. godine biti sposobna rasporediti jednu diviziju od otprilike 25.000 vojnika u roku od 30 dana. "Iako nismo u istoj situaciji kao Ukrajina, mi smo dio koalicije, i s time dolaze određene obveze. Pojam vjerodostojnosti u kolektivnoj obrani, posebno u okviru NATO-a, ključan je", naglasio je general Schill novinarima.
U scenariju prilagođenom francuskim polaznicima obuke, njihov zadatak je usporiti svoje protivnike, koje tumače iskusne trupe koje su stalno stacionirane u CENTAC-u. To nije nimalo jednostavan zadatak. Glavna lekcija koju su časnici CENTAC-a izvukli iz situacije u Ukrajini jest izbjegavanje frontalnih napada koji rezultiraju velikim gubicima i ne uspijevaju otjerati neprijatelja. Umjesto toga, ključno je da pješaštvo, oklop, inženjeri i artiljerija, integrirani s novom tehnologijom poput dronova koji šalju informacije natrag vojnicima i pružaju snagu na bojištu, surađuju na koordiniran način. "Pouka iz rata u Ukrajini je potvrdila važnost kombiniranog borbenog djelovanja. To je jedini način borbe", izjavio je pukovnik Vincent, voditelj ureda za koordinaciju i upravljanje kampa, čije prezime nije otkriveno iz sigurnosnih razloga.
Kako je obuka u tijeku, raspoloženje je u sjedištu CENTAC-a je sve tmurnije. Časnici objavljuju da je neprijatelj uspio uništiti oklopna vozila, što znači da se polaznici moraju boriti s manje opreme. Završna vježba traje 96 sati. Vojnici spavaju u prosjeku četiri sata noću, obično u neudobnim vojnim vozilima. Moraju se kretati svakih pet minuta ili će se suočiti s (lažnim) eksplozijama. "Ako je njihova reakcija neprimjerena, slijedi kazna", rekao je pukovnik Axel Denis. "To je fizički obračun, ali iznad svega, radi se o želji da se potraje, da se bori, da se dominira."
Polaznici se bave elektroničkim ratovanjem, suočavaju se s izazovima logistike i kemijskim prijetnjama i moraju donositi odluke s visokim ulozima dok su neispavani. Vojnici također uče raditi s kartama umjesto s računalima i telefonima, a kako bi bili spremni za situacije na bojnom polju gdje njihovi protivnici ometaju mreže. Uvrijeme kada su svi stalno hiperpovezani, treneri CENTAC-a žele da trupe budu svjesne rizika kada su "umreženi".
"Pametni telefoni i društvene mreže prava su prijetnja za vojnike", rekao je potpukovnik Vincent. Neprijateljske snage imaju alate za otkrivanje signala i pucaju topništvom na otkrivene lokacije; jedan kapetan izgubio je cijeli tim zbog pametnog telefona. Po završetku obuke vojnici će dobiti ocjenu uspješnosti i ocjenu na ljestvici od jedan do pet. "Nikada nismo dali peticu", rekao je potpukovnik Vincent. Kako glasi moto francuske Legije stranaca, "teška obuka, lak rat", dodao je.