Odlučujući o svojim prvim ikad slučajevima, nadzorno tijelo Facebooka presudilo je u četvrtak da je kompanija postupila krivo zbog uklanjanja četiri od pet sadržaja koje je odbor pregledao, uključujući i postove koje je Facebook skinuo zbog kršenja pravila o govoru mržnje te širenju dezinformacija o covidu-19.
Prve odluke vijeća bit će pod povećalom javnosti kako bi se vidjelo u kojoj je mjeri to nadzorno tijelo nezavisno od najveće svjetske društvene mreže, posebice uoči svoje odluke o tome je li Facebook imao pravo suspendirati profile bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Facebook je blokirao Trumpov pristup vlastitim Facebook i Instagram računima zbog zabrinutosti da bi moglo doći do daljnjeg nasilja poslije 6. siječnja kad su pristaše bivšeg predsjednika nasrnule na američki Kapitol. Nadzorno vijeće je objavilo da će Trumpov slučaj biti otvoren za javnost u petak te da Trump još uvijek nije dostavio svoju izjavu.
Facebook kaže da će se pokoriti odlukama vijeća. Skupina, koju je oformio Facebook kao odgovor na kritike zbog toga kako se nosi s problematičnim sadržajem, također je pozvala kompaniju da bude jasnija po pitanju toga što je dopušteno na njezinim platformama.
Ovdje je lista presuda koje je donio odbor:
Oborene odluke: Post s fotografijama mrtvog djeteta uz komentar o tome kako Kina tretira muslimanske Ujgure. Navodni citat nacističkog ministra propagande Josepha Goebbelsa kojeg je Facebook uklonio zbog toga što je kršio politiku o "opasnim pojedincima i organizacijama". Post u grupi u kojemu se tvrdi da bi određeni lijekovi mogli izliječiti covid-19, a koji kritizira francuski odgovor na pandemiju. Ovaj slučaj je pokrenuo Facebook, a ne korisnici Facebooka. Instagram fotografije koje pokazuju ženske bradavice za koje je korisnica u Brazilu rekla da podižu svijest o simptomima raka dojke. Facebook je također rekao da je uklanjanje toga posta bila greška te je post vraćen.
Podržane odluke: Post koji je imao namjeru prikazati povijesne fotografije crkvi u Bakuu u Azerbajdžanu, s komentarom za koji je Facebook procijenio da sadrži "prijezir" prema Azerbajdžancima, a daje podršku Armencima.
Facebook ima sedam dana da vrati sadržaj za koji vijeće procijeni da ga nije trebalo skinuti.
"Možemo vidjeti da postoje neki problemi s pravilima kod Facebooka", rekla je članica odbora Katherine Chen u intervjuu kojeg je dala Reutersu. "Želimo da njihova politika bude jasna - osobito ona politika koja se tiče ljudskih prava i slobode govora. Politika mora biti precizna, dostupna i jasno definirana", dodala je.
Vijeće je u četvrtak reklo da je primio 150 tisuća žalbi otkad je započelo prihvaćati slučajeve u listopadu. Donosit će presude na ograničen broj kontroverznih odluka.
U vijeću je 20 članova, uključujući i bivšu dansku premijerku Helle Thorning-Schmidt te dobitnicu Nobelove nagrade za mir Tawakkol Karman.
Prije nego što su najavljene presude, skupina kritičara Facebooka koja je sebe nazvala "Stvarnim nadzornim vijećem", rekla je da su to "PR pokušaji koji zamućuju hitne probleme koje Facebook svaki puta propušta riješiti - rastuće širenje govora mržnje i dezinformacija na njihovim platformama."
Facebook je osigurao 130 milijuna dolara kako bi osigurao financiranje vijeća na barem šest godina.