Deborah Gold, izvršna direktorica organizacije National Aids Trust, osvrnula se na život i ostavštinu rock zvijezde i koliko je daleko svijet stigao u borbi protiv AIDS-a otkako je karizmatični frontmen grupe Queen umro 24. studenog 1991. u dobi od 45 godina od upale pluća koja je bila posljedica AIDS-a.
Autor i izvođač omiljenih himni poput We Are The Champions i Bohemian Rhapsody otkrio je da je pozitivan na HIV dan prije svoje smrti.
Gold je navela da Mercury, rođen u Zanzibaru, pokojna Diana, princeza od Walesa i ragbijaš Gareth Thomas imaju “snažan” utjecaj u borbi protiv stigme povezane s AIDS-om.
“Freddie Mercury zaista je ostavio trajnu ostavštinu”, rekla je Gold za novinsku agenciju PA.
“On je jedan od šačice ljudi koji su uistinu iznimno međunarodno poznati pa je svojevremeno njegova smrt imala ogroman utjecaj.”
“Kratko prije nego što je umro, bio je otvoren prema činjenici da ima AIDS, a kada se ti trenuci dogode, moguće je uhvatiti se za njih i iskoristiti ih za nešto drugo”, dodala je.
Gold je rekla da su članovi grupe Queen i njegovi prijatelji “bili u stanju podnijeti stvarno uznemirujuću i tužnu situaciju, naučiti iz nje i zaista utjecati na promjenu” kroz zakladu Mercury.
Zaklada Mercury Phoenix prikupila je ove godine 579.021 funti. Osnovali su je članovi grupe Queen Brian May i Roger Taylor zajedno s njihovim menadžerom Jimom Beachom za financiranje projekata koji educiraju i podižu svijest o AIDS-u u zemljama u razvoju.
Mercury bi ove godine napunio 75 godina pa će BBC danas emitirati dokumentarac o njegovom životu, dok se diljem zemlje odvijaju događaji posvećeni Queenu.