Pokrajina Alep je poprište sve oštrijih borbi na nekoliko frontova, koji prijete krhkom primirju koje dogovaraju Rusija i Sjedinjene Američke Države i koje se globalno poštuje od 27. veljače. One mogu utjecati na novi krug indirektnih pregovora u pogledu političkog rješavanja koji se održavaju u Ženevi pod okriljem UN-a.
“Oštre borbe bjesne između pobunjenika i ISIL-a nakon napredovanja džihadista koji su preuzeli kontrolu nad šest sela u blizini turske granice”, priopćio je u četvrtak Sirijski opservatorij za ljudska prava (OSDH), koji raspolaže velikom mrežom obavještajaca širom Sirije.
Najveće od ovih sela je Hivar Kalis, jedan kilometar južno od granice, naglasio je direktor OSDH-a Rami Abdel Rahman. U međuvremenu, zračni napadi koje je najvjerovatnije izvodila međunarodna koalicija, predvođena Sjedinjenim Amričkim Državama su gađali položaje ISIL-a u odjelu. U tijeku posljednjih tjedana, borbe su se intenzivirale između ISIL-a i pobunjenika oko pograničnog pojasa, koji obje strane koriste za snabdijevanje gorivom.
Pobunjenici su zabilježili značajno napredovanje na terenu u odnosu na ISIL prije nego što su potisnuti u strateško mjesto Al-Rai, na ruti snabdijevanja gorivom koja vodi u Tursku. Pobunjenici, s druge strane sa sa svojim saveznicima Front al-Nosra (sirijski ogranak Al-Kaide) vode borbe protiv vojske i prorežimskih snaga južno od Alepa, prema OSDH-u.
Više od 100 boraca - vojnika, prorežimskih milicija, džihadista i pobunjenika - tamo je poginulo od nedjelje, precizirao je Opservatorij.
Al-Nosra, kao i ISIL su isključeni iz prekida borbi na strani pobunjenika protiv režimskih snaga, što je uzrokovalo zabrinutost da napad režima na Al-Nosru u Alepu ne izazove rušenje primirja i ne poremeti napore za mir.
Sirija je poprište od 2011. godine sukoba u kojem je poginulo više od 270.000 osoba, raseljeno i otjerano u izbjeglištvo više od polovine stanovnika, objavila je novinska agencija AFP.