borba protiv COVID-19

Izaslanik WHO-a za koronavirus: Sve bi se države trebale ugledati na Švedsku

Izaslanik WHO-a za koronavirus: Sve bi se države trebale ugledati na Švedsku
01.09.2020.
u 08:42
Pogledaj originalni članak

Jedan od šest posebnih izaslanika Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za pitanja koja se tiču koronavirusa i COVID-19 nahvalio je Švedsku zbog načina na koji je ta zemlja odgovorila na pandemiju te konstatirao kako bi se i druge države trebale ugledati na nju kada se radi o dugoročnoj borbi protiv virusa.

Gostujući u novozelandskoj radijskoj emisiji Magic Talk, dr. David Nabarro rekao je kako bi sve zemlje trebale težiti borbi protiv virusa koja se temelji na ponašanju koje je svugdje prihvaćeno, prenosi Bloomberg.

Nabarro je rekao kako je povjerenje ključno za stvaranje održive strategije za borbu protiv koronavirusa te da je Švedska tu najdalje došla. 

Ta zemlja uvela je mnogo manje restrikcija od drugih i u borbi protiv virusa oslonila se na to da će se građani ponašati odgovorno te da će slijediti upute nadležnih zdravstvenih tijela.

- Švedska je vlada imala povjerenje u svoje građane, a oni su imali povjerenje u državu - dodao je Nabarro, prenosi Faktor. 

Stopa mortaliteta od COVID-19 u Švedskoj i dalje je viša nego što je to slučaj u drugim zemljama i iznosi 57 umrlih na 100 tisuća stanovnika. Međutim, stopa rasta broja novozaraženih i preminulih značajno je pala u odnosu na kraj lipnja. 

Takav razvoj situacije naveo je Nacionalnu zdravstvenu agenciju Švedske da predloži da se minimalan broj ljudi na nekim javnim okupljanjima sa 50 poveća na 500.

Istovremeno, druge zemlje, zbog povećanja broja zaraženih, uvode strožije mjere i restrikcije.

Nabarro je karantenu opisao kao "tup instrument" čiji udarac nanese štetu svakome, pogotovo siromašnim i malim poduzetnicima.

Komentirajući Nabarrove izjave u razgovoru za novine Svenska Dagbladet, direktor Nacionalne zdravstvene agencije Švedske, Johan Carlson, rekao je kako je Švedska jedna od rijetkih zemalja koja je uspjela ograničiti širenje zaraze.

- Ona se u mnogim europskim zemljama brzo vraća. Ja to uspoređujem s otvaranjem boce šampanjca - rekao je Carlson.

No, mnogi kritiziraju švedski model.

Profesor virologije sa Sveučilišta "Umea", Fredrik Elgh, tvrdi da je veliki broj smrtno stradalih od COVID-19 dokaz da mekaniji pristup ne funkcionira.

- Imamo gotovo šest tisuća preminulih. Izdali smo svoje starije. Trebali bismo više testirati i bolje pratiti kretanje građana, no Nacionalna zdravstvena agencija to ne želi – kazao je Elgh.

Carlson je rekao kako misli da se zemlja treba pripremiti da će se sa koronavirusom boriti nekoliko narednih godina.

- Nije u pravu svatko tko smatra da će pandemija završiti sljedećeg ljeta jer ćemo imati cjepivo - dodao je Carlos.

Švedski mediji su objavili kako je Johan Giesecke, bivši glavni državni epidemiolog, veliki protivnik lockdowna i mentor trenutnog glavnog švedskog epidemiologa, Andersa Tegnella, imenovan za potpredsjednika savjetodavnog odbora Svjetske zdravstvene organizacije za opasne infekcije koji, između ostalog, formira i WHO-ovu strategiju za borbu protiv koronavirusa.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.