Sveučilište John Hopkins:

Koje osobe imaju veći rizik od razvoja teškog oblika covida?

Koje osobe imaju veći rizik od razvoja teškog oblika covida?
15.12.2021.
u 17:03
Pogledaj originalni članak

Neke osobe imaju veći rizik od razvoja teškog oblika covida-19. To su primjerice osobe koje imaju 65 godina ili više te osobe s nekim postojećim zdravstvenim stanjima. Upravo zbog toga se cjepiva najviše preporučuju tim skupinama ljudi.

Sveučilište John Hopkins objavilo je koje su sve osobe izložene većem riziku od covida i zašto.

Starije osobe i covid

Prema Američkom centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objavio je da se 75 posto smrtnih slučajeva od covida do studenog 2021. odnosio na dobnu skupinu od 65 godina ili više. Zašto su stariji toliko podložni covidu? 

Starije osobe češće imaju neke postojeće zdravstvene probleme zbog čega su izloženi većem riziku od razvoja teškog oblika covida.

Nadalje, imunološki sustav s godinama slabi zbog čega je starijim osobama teže izboriti se s infekcijama.

Osim toga, s godinama plućno tkivo postaje elastičnije pa respiratorne bolesti kao što je covid mogu izazvati priličnu zabrinutost kod starijih osoba. Uz to, upale kod starijih mogu biti prilično jake i uzrokovati ozbiljnu štetu kod nekih organa.

Postojeći zdravstveni problemi

Bez obzira na dob, određene bolesti također mogu biti razlog zašto su neke osobe izložene većem riziku od razvoja teškog oblika covida.

To su bolesti kao što su: kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB), plućna fibroza, plućna embolija, plućna hipertenzija, intersticijska bolest pluća, bronhopulmonalna displazija, bronhiektazije i tuberkuloza.

Nadalje, nekoliko studija pokazalo je da pušači također imaju veće šanse od razvoja teškog oblika covida-19.

Srčane bolesti i covid

Iako covid prvenstveno utječe na dišne putove i pluća, srce radi na dovođenju kisika u tjelesna tkiva. Kada su pluća preopterećena zbog bolesti, srce mora raditi više, što je posebno naporno za osobe koje imaju određene srčane probleme kao što su zatajenje srca, koronarna arterijska bolest ili kardiomiopatije. Zbog toga i osobe sa srčanim problemima mogu biti izložene većem riziku od razvoja teškog covida.

Rak i covid

Osobe koje se liječe od raka su također izložene većem riziku od teškog oblika covida, a osobito se to odnosi na osobe koje imaju leukemiju.

Određeni načini liječenj raka, kao što je kemoterapija, mogu jako oslabiti imunološki sustav zbog čega se takvi pacijenti mogu lakše zaraziti koronavirusom.

Trudnoća i covid

Covid-19 može imati negativne učinke i na trudnoću. Trudnice koje se zaraze koronavirusom izložene su većem riziku teškog oblika bolesti, komplikacijama te smrti.

Određena postojeća stanja kao što srčane ili plućne bolesti također mogu povećati rizik kod trudnica. Trudnoća također može potaknuti promjene u imunološkom sustavu zbog kojih osoba može biti jako izložena i ranjiva respiratornim virusima, piše John Hopkins. Cjepiva protiv covida su sigurna i učinkovita i posebno se preporučuju trudnicama.

Dijabetes i covid

Dijabetičari također imaju povećan rizik od razvoja teškog oblika covida-19. Dijabetes pojačava upale i dodatno slabi imunološki sustav zbog čega je osoba s ovim stanjem teže se izboriti s bolestima općenito.

Imunokompromitirane osobe i covid

Niz bolesti i medicinskih tretmana mogu oslabiti imunološki sustav i povećati rizik od teškog oblika covida. To uključuje neka nasljedna genetska stanja, neliječeni HIV, dugotrajnu upotrebu steroida, transplantacije i rak.

Mentalni poremećaji i covid

Istraživači su uočili da postoji veza između nekih mentalnih bolesti i povećanog rizika od hospitalizacije i smrti od covida. Ta stanja uključuju anksioznost, depresiju i shizofreniju.

Stručnjaci još uvijek pokušavaju bolje razumjeti tu povezanost, ali osobama se ovim problemima preporučuje se cijepljenje protiv covida kako bi se smanjio rizik od teškog oblika bolesti.

I neka neurološka stanja mogu povećati rizik od teškog covida, a to su primjerice demencija, Alzheimerova bolest i drugi kognitivni i razvojni problemi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.