Medicinski radnici koji se bore s pandemijom koronavirusa u SAD-u, Velikoj Britaniji i drugim dijelovima svijeta suočavaju se s velikim rizikom za vlastito zdravlje, no javnost im je za to bila veoma zahvalna.
S druge strane, u Rusiji zdravstveni radnici kažu kako se suočavaju sa strahom, nepovjerenjem pa čak i otvorenim neprijateljstvom.
Tatyana Revva, specijalistica intenzivne njege u centralnoj okružnoj bolnici grada Kalach-na-Donu na jugu Rusije, u ožujku je podijelila video o nedostatku opreme, a nakon što je postao viralan lokalna policija ju je pozvala na razgovor.
"Pozvana sam u policiju i dala sam izjavu u prisustvu odvjetnika", rekla je Revvas te dodala da su istražitelji poslije provjerili dostupnost zaštitnih sredstava i respiratora u bolnici.
Naglasila je da je provjera izvršena mjesec nakon što je ukazala na probleme.
"Možete samo zamisliti koliko je opreme kupljeno tijekom tog mjeseca", kazala je Revva koju policija nije kaznila, ali se boji profesionalne odmazde.
Glavni ljekar bolnice Oleg Kumeiko rekao je u izjavi od 29. ožujka da su informacije objavljene na YouTubeu apsolutno neistinite.
Osim toga u Rusiji vladaju teorije zavjere, te da zbog toga Rusi ne vjeruju medicinarima.
Sociologinja Alexandra Arhihipova rekla je da nepovjerenje u medicinsku profesiju odražava šire nepovjerenje državi. Dok neki Rusi liječnike vide kao heroje, mnogi ih u ruskom društvu vide kao "izdajnike ili negativce" koji sudjeluju u planovima za kontrolu ljudi.
"Rusi ne vjeruju u državnu medicinu, vjeruju samo ljekarima koje lično poznaju", rekla je Arhipova za CNN.
Očaj ruskih ljekara koji su suočeni s javnim prezirom i veliki pritisak na njih pojavili su se kao mračna tema nakon niza misterioznih smrti. Jedan ljekar hitne pomoći Alexander Shulepov zadobio je teške povrede glave nakon pada s prozora bolnice, u sličnim su okolnostima umrla su još dva liječnika.
I koronavirus u velikom broju ubija ruske liječnike. Prema službenim informacijama u Rusiji je do sada umrlo nešto više od stotinu medicinskih radnika. No zdravstveni radnici, skeptični prema vladinim podacima, sastavili su neslužbenu listu svojih kolega koji su umrli boreći se protiv pandemije, prema njihovim podacima brojka premašuje tri stotine.
S druge strane tisuće liječnike već je oboljelo od koronavirusa. Stella Korchinskaya, specijalistica za rendgenske snimke u centralnoj gradskoj bolnici Reutov u moskovskoj regiji, rekla je da liječe samo pacijente s upalom pluća i da joj u bolnici nisu osigurana praktična sredstva zaštite. Sada je pozitivna na koronavirus.
"Kad je počela epidemija, praktično nismo imali zaštitna sredstva, nismo imali respirator, nismo imali ni osnovnu medicinsku opremu. Štitili smo se kako smo mogli", rekla je Korchinskaya za CNN iz svog kreveta.