Hrvatsko je ministarstvo priopćilo kako je putem veleposlanstva u Budimpešti reagiralo "prema mađarskim kolegama zbog novootkrivene spomen-ploče s neprimjerenim napisom".
Mađarski premijer je otvorio spomenik "Mađarske kalvarije" u povodu 100. godišnjice potpisivanja sporazuma u Trianonu kojim je mađarska izgubila dvije trećine teritorija.
Velika Mađarska na spomeniku obuhvaća dijelove današnje Hrvatske, Srbije, Slovenije, Slovačke, Austrije, Rumunjske i Ukrajine, s navedenih 12,5 tisuća gradova, sela i općina koje su do 1920. bile dio mađarskog dijela Austro-Ugarske, iako u velikom dijelu nisu nikad imali mađarsko stanovništvo.
Mediji su tijekom vikenda izvijestili da se na spomeniku vidi i ploča s natpisom "Rijeka – mađarsko more".
Iz mađarskog veleposlanstva u Hrvatskoj stiglo je objašnjenje kako se radi o netočnom prijevodu "koji je uzrokovao pogrešna tumačenja", priopćilo je hrvatsko ministarstvo.
Pravi prijevod, tvrdi mađarsko veleposlanstvo, trebao bi glasiti "Rijeka – Na more Mađari", a riječ je o navodnom citatu iz istoimenog novinskog članka koji je 1846. napisao pjesnik i političar Lajos Kossuth da bi potaknuo izgradnju željezničke pruge i opisao ljepote mora i primorja.
U priopćenju hrvatskog ministarstva stoji kako su Hrvatska i Mađarska dvije susjedne države koje povezuje višestoljetna zajednička povijest, a da je grad Rijeka "neupitne zemljopisne i državne pripadnosti Republici Hrvatskoj", što se "ne može dovoditi u pitanje".
"Osuđujemo radnje koje unose probleme i nemir u dobrosusjedske odnose umjesto da jačaju suradnju s pogledom u budućnost. Po ovoj temi, mađarski veleposlanik u Zagrebu pozvan je na razgovor u ministarstvo vanjskih i europskih poslova", zaključuje se u priopćenju.
Mađarski je premijer Viktor Orban u svibnju, upućujući na Facebooku dobre želje maturantima pred ispit iz povijesti, objavio kartu Velike Mađarske koja uključuje i dijelove Hrvatske, prenosi Hina.