nigerija

Masovna otmica: Naoružani napadači upali u školu i odveli 73 učenika

Foto: TEMILADE ADELAJA/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Masovna otmica: Naoružani napadači upali u školu i odveli 73 učenika
02.09.2021.
u 08:18
Otmičari su tijekom jutra upali u školu u Kayji, u okolici Maraduna, u državi Zamfari i oteli 73 učenika, rekao je glasnogovornik policije te države
Pogledaj originalni članak

Naoružani napadači oteli su u srijedu više od 70 učenika srednje škole na sjeverozapadu Nigerije, priopćila je policija, što je najnovija u dugom nizu otmica u školama.

Masovne otmice uz traženje otkupnine na sjeveru i u središtu zemlje sada su na novinskim naslovnicama gotovo svaki tjedan u toj afričkoj zemlji s najvećim brojem stanovnika.

Otmičari su tijekom jutra upali u školu u Kayji, u okolici Maraduna, u državi Zamfari i oteli 73 učenika, rekao je glasnogovornik policije te države u priopćenju.

"Otmica se dogodila pošto je u školu upao velik broj naoružanih bandita", rekao je glasnogovornik Mohammed Shehu, dodajući da policija zajedno s vojskom radi na oslobađanju učenika.

Vlasti države Zamfare uvele su ograničenja u cestovni promet noću, a osnovne i srednje škole su privremeno zatvorene, rekao je za AFP ministar informiranja te države Ibrahim Dosara.

Države na sjeveru i u središtu zemlje odavno se bore s velikim sigurnosnim problemima, napose s kriminalnim skupinama koje napadaju, pljačkaju i izvode masovne otmice u zabačenim ruralnim krajevima.

No izgredi su se udvostručili zadnjih mjeseci, a vlast se našla na meti kritike zbog nesposobnosti da uvede reda.

Naoružane skupine su od početka godine zaredale s otmicama učenika na tom području, tražeći otkupninu od obitelji žrtava. U nekoliko mjeseci otele su gotovo 1000 učenika.

Mnogi su pušteni nakon više tjedana i mjeseci zatočeništva, ali su desetci još u rukama otmičara.

Čini se da su otmice većinom motivirane materijalnom koristi, bez posebne ideologije, ali su neki stručnjaci izrazili zabrinutost zbog mogućeg približavanja džihadističkih skupina Boko Harama i Islamske države u zapadnoj Africi (ISWAP), koje su već više od 12 godina u sukobu s nigerijskom vojskom na sjeveroistoku zemlje, s kriminalnim skupinama na sjeverozapadu.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.