Jedan pjeva o miru, drugi ga sklapa i obojica su za to nagrađena Nobelovim nagradama. Bob Dylan, međutim, neće doći u subotu u Stockholm kako bi primio svoju nagradu za književnost, ali zato kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos stiže u Oslo po svoje priznanje za sporazum potpisan s pobunjenicima FARC-a.
U Stockholmu, gdje se nagrade za književnost, medicinu, fiziku, kemiju i ekonomiju tradicionalno dodjeljuju 10. prosinca, službenu svečanost obilježit će Dylanov nedolazak. Prvi kantautor koji je dobio Nobelovu nagradu za književnost neće doći 'pokupiti' svoje priznanje i zbog "ranije dogovorenih" obveza.
Otkako je proglašen dobitnikom prestižne nagrade 14. listopada, sve je upućivalo na to da Dylan nema volje dolaziti u Stockholm, ali je odbijao to javno priznati nekoliko tjedana.
I dok je on šutio, oglasio se se jedan član Švedske akademije koja dodjeljuje nagrade i optužio ga da je "nepristojan i arogantan".
Rock legenda je konačno prekinula šutnju u novinskom intervjuu dva tjedna kasnije, kazavši da ga je "vijest o dobitku Nobela ostavila bez riječi" i da je "vrlo počašćen nagradom". Također je rekao da će "apsolutno" prisustvovati svečanoj dodjeli 10. prosinca - "ako će to ikako biti moguće".
Dva tjedna nakon toga ispalo je da to ipak nije moguće. Dylan je javio Akademiji da ima druge obveze zbog kojih neće moći doći, iako na njegovoj internetskoj stranici nije najavljen nikakav koncert.
Nekoliko drugih književnih laureata propustilo je svečanost dodjele u prošlosti zbog različitih razloga, Doris Lessing i Harold Pinter zbog lošeg zdravlja, Elfriede Jelinek zbog socijalne fobije - ali su ti slučajevi izuzeci, navodi Akademija.
Dylan je poslao svoj govor zahvale koji će biti pročitan na svečanosti u štokholmskoj gradskoj vijećnici kojoj će nazočiti oko 1300 gostiju i švedska kraljevska obitelj. Prije toga će američka rock zvijezda Patti Smith otpjevati Dylanovu pjesmu "A Hard Rain's A-Gonna Fall".
Dylan (75) je prvi prvi je glazbenik koji je osvojio tu nagradu, a taj je izbor zapanjio književne krugove koji su očekivali konvencionalnijeg dobitnika.
Santos dolazi s velikom pratnjom, ali bez FARC-a
Istoga dana u Oslu kolumbijskom predsjedniku Juanu Manuelu Santosu bit će uručena Nobelova nagrada za mir za njegove napore da okonča 50-godišnji građanski rat u zemlji u kojem je 220.000 Kolumbijaca izgubilo život, a raseljeno je oko šest milijuna ljudi.
Santos je pretrpio veliki udarac kada je povijesni mirovni sporazum s FARC-om odbačen na referendumu 2. listopada. Mislilo se da će se nakon tog šokantnog rezultata rasplinuti njegovi izgledi za osvajanje Nobela.
Nobelov odbor je ipak pročitao njegovo ime pet dana kasnije.
"Činjenica da je većina birača rekla 'ne' mirovnom sporazumu ne znači nužno da je mirovni proces mrtav", kazala je predsjedavajuća Odbora Kaci Kullmann Five.
Santos je potom potpisao novu verziju sporazuma s gerilcima FARC-a 24. studenoga, ali ga, poučen iskustvom, nije dao na javno izjašnjavanje nego ga je ratificirao Kongres.
Prvi vidljivi znak da u Kolumbiju dolazi mir pokazao se ranije ovog mjeseca kada su pobunjenici počeli uništavati oružje.
Santos je pozvao četrdesetak ljudi da ga prate u Oslo, od kojih su većina članovi obitelji, ali ima i mirovnih pregovarača, kao i dvanaestak predstavnika žrtava sukoba.
"Među gostima nema predstavnika FARC-a", rekao je za AFP čelnik Nobelovog instituta Olav Njolstad.
Nakon tiskovne konferencije u Nobelovom institutu u petak, Santos će primiti svoju nagradu u subotu na svečanosti u gradskoj vijećnici u Oslu kojoj će nazočiti norveški kralj Harald, članovi vlade i slavne osobe.
Nobelova nagrada tradicionalno se dodjeljuje svakog 10. prosinca, na godišnjicu smrti njezina osnivača Alfreda Nobela, švedskog izumitelja i filantropa.