ODNOS DVA BRDA

Mogu li se popraviti odnosi predsjednika i premijera: Treba zatvoriti knjigu tvrde kohabitacije

Foto: Zoran Birman
Mogu li se popraviti odnosi predsjednika i premijera: Treba zatvoriti knjigu tvrde kohabitacije
13.01.2025.
u 07:11
Bivši predsjednici Republike, premijeri i jedna bivša šefica diplomacije o mogućnosti da se u novom mandatu poprave odnosi predsjednika države i premijera
Pogledaj originalni članak

I prije drugog kruga predsjedničkih izbora, kad je u prvom krugu već bila vidljiva velika i jasna podrška birača predsjedniku Zoranu Milanoviću, moglo se naslutiti da bi početak drugog Milanovićeva mandata mogao obilježiti pritisak na obojicu, premda možda više na premijera Andreja Plenkovića, da dosadašnju tvrdu kohabitaciju prekinu i vrate suradnju između Banskih dvora i Pantovčaka na normalne, izvorne postavke. Hoće li u tome uspjeti? O tome smo razgovarali s bivšim predsjednicima, bivšim premijerima i jednom bivšom ministricom vanjskih poslova.

Razgovori su vođeni prije nego što su bili poznati rezultati jučerašnjeg drugog kruga predsjedničkih izbora. Vođeni su pod pretpostavkom Milanovićeve pobjede i s pitanjem kako bi, u tom slučaju, izgledala kohabitacija predsjednika i premijera u sljedećih nekoliko godina.

– Ne očekujem veće promjene u tom odnosu. Njihov je sukob postao vrlo osoban i osobni su motivi jači od političkih – smatra bivši predsjednik Ivo Josipović. – Nisu bitni njihovi privatni odnosi, tko koga podnosi i tko koga ne podnosi. Bitno je koju dužnost oni zauzimaju u državnoj strukturi. Zbog države, zbog njezinih građana, oni moraju surađivati. Ispravna je poruka, koju je Milanović rekao poslije prvog kruga, da on pruža ruku Vladi i premijeru. Međutim, premijer mu je dao lakat – komentira bivši predsjednik Stipe Mesić.

– Treba smiriti svoj ego, prihvatiti komunikaciju i rješavati probleme koji su pred njima. A to znači da moraju obojica izvući pouke iz onoga što su proživjeli u pet godina. Njih ništa više ne opravdava – dodaje Mesić.

Mateša: Znanstvena fantastika!

Bivša premijerka Jadranka Kosor govori i iz svog iskustva kohabitacije s dvojicom predsjednika, Mesićem u posljednjih šest mjeseci njegova mandata i Josipovićem do trenutka kad je nju kao HDZ-ovu premijerku naslijedio Zoran Milanović. – Iz tog svog iskustva znam da je u politici katkad nužno jednostavno zatvoriti neku knjigu. Milanović je već rekao da pruža ruku i mislim da Plenković to treba prihvatiti i jednostavno zatvoriti tu knjigu – kaže Jadranka Kosor, misleći na knjigu tvrde kohabitacije i izostanka međusobne komunikacije.

Vesna Pusić, bivša šefica diplomacije u Milanovićevoj Vladi, smatra da je suradnja zbog geopolitičkih okolnosti čak i važnija nego u prvom Milanovićevu mandatu. – Nema drugog načina, osim razgovora. Po mom mišljenju, potreban je prvo jedan razgovor u četiri oka. Ali pripremljen! Ne tko je jači, tko je veći, tko je glavni, nego pripremljen razgovor u tom smislu da se razgovara o tome što su zadaće, što su problemi i izazovi koji stoje pred Hrvatskom – kaže Vesna Pusić.

Bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović nije željela komentirati ovu temu, samo se javila porukom iz SAD-a, a bivši premijer Zlatko Mateša dao je zanimljiv odgovor kao opravdanje zašto također ne bi želio komentirati: "Zar se sad bavite znanstvenom fantastikom", rekao je, u polušali, kad je čuo pitanje.

Za mnoge se zaista to čini kao znanstvena fantastika – mogućnost da Milanović kao predsjednik i Plenković kao premijer uspostave koliko-toliko normalan radni odnos u okviru ustavnih zadaća koje proizlaze iz njihovih dužnosti – ali nema dvojbe da je u državnom interesu da se ta suradnja uspostavi i postane stvarnost umjesto fantastike. – Volio bih da griješim i da će u sljedećem razdoblju "oba brda" razumjeti da im je ustavna dužnost da surađuju – kaže Ivo Josipović, ali tek nakon što je obrazložio zašto misli da neće biti većih promjena u tom odnosu.

– Predsjednik će i dalje inzistirati na pitanjima korupcije i sigurnosnim pitanjima te svojoj ulozi kao jedinog ozbiljnog oponenta vladajućoj politici. Premijer će i dalje inzistirati na tome da predsjednik proizvodi vanjskopolitičku štetu i da ne poštuje Ustav. Moguće je da će u određenim praktičnim pitanjima ipak doći do nekog kompromisa, posebno vezano za određena kadrovska pitanja u diplomaciji i sigurnosnim službama. Ali, ako i dođe do toga, i dalje će se odvijati ogorčena bitka dva brda. Posebnu će ulogu u odnosu premijera i Vlade prema predsjedniku imati činjenica da je očito kako je predsjednik Milanović postao važan "potporni stup" prilično onemoćale oporbe. U njemu će HDZ vidjeti najveću opasnost za predstojeće lokalne, a i kasnije parlamentarne izbore, i to će odrediti njegov odnos prema predsjedniku – smatra Josipović.

Do trenutka kad je imenovana premijerkom u ljeto 2009. godine, Jadranka Kosor iza sebe je imala jednu ne baš ugodnu epizodu iz predsjedničke kampanje 2005., kad je bila HDZ-ova protukandidatkinja Stipi Mesiću, ali svejedno je kao premijerka našla načina da surađuje s predsjednikom Mesićem. I to u vrlo osjetljivim okolnostima kad je trebala s premijerom Slovenije ispregovarati sporazum koji će deblokirati hrvatski put prema članstvu u EU.

– Pokazalo se da smo mogli itekako dobro surađivati, ne nas dvoje kao osobe, nego nas dvoje u korist države. Isto tako, bilo je i puno kojekakvih prijepora s predsjednikom Josipovićem, ali nekako smo uvijek uspijevali iz svakog prijepora izaći tako da se dogovorimo. Ja sam uvijek govorila da nitko od nas nema krunu i neće mu pasti s glave – kaže J. Kosor.

– Ako je Milanović sada dobio drugi mandat kao snažno oružje, taj legitimitet dobiven od građana trebao bi ga dodatno uozbiljiti. On je rekao da će nastojati vratiti Plenkovića u ustavno korito, a treba isto tako i sâm u tom koritu plivati. Ja očekujem i od Plenkovića da to razumije, iako mislim da je njemu to očito teško razumjeti. Ali mora se osvrnuti malo u prošlost i vidjeti da smo i mi ranije to znali raditi te da je to zaista važno za dobrobit Hrvatske. Plenković je, uostalom, već pokazao da može prijeći i preko uvreda najgore vrste jer je to učinio u slučaju Domovinskog pokreta. Mislim da je za njega veća uvreda to što su rekli da je glas za njega glas za ratne zločince, ili što su na plakatima rekli da je za njega Vukovar oslobođen 18. studenoga, sjećate se. Mislim da je to veće od svih uvreda Zorana Milanovića, od bilo kakvog plamtećeg jazavca, što su bile političke uvrede – dodaje Jadranka Kosor.

U slučaju Milanovićeve pobjede, ona očekuje da Plenković čestita, a da ga Milanović prvom prilikom pozove na ručak i da krene uspostava suradnje u novim okolnostima.

Mesić: Izvući će pouke...

– Ja očekujem da će svi izvući pouke i da će se okrenuti svojim obvezama koje su preuzeli prema hrvatskom Ustavu i zakonima. Ako to naprave, onda su oni na visini zadatka koji su preuzeli – komentira Stipe Mesić.

– Stvarno ne vjerujem da može proći još pet godina a da nitko ne izvuče pouke koje treba izvući. Nadam se da su obojica, i premijer i predsjednik, izvukla pouke. Jer, pogledajte, ako predsjednik kaže da pruža ruku Vladi i premijeru, i nakon toga slijedi točka, onda to treba prihvatiti s punom ozbiljnošću i prihvatiti se svatko svog zadatka. A ne svatko svoju kozu… – dodaje Mesić.

– Ako predsjednik i premijer nešto mogu naučiti iz proteklih pet godina, to je da taj njihov neobičan odnos možda ima određenu zabavnu vrijednost u zabavljanju opće publike, ali da je zapravo između nekorisnog i pomalo neugodnog. Nema nekog drugog efekta osim toga. A ono što sada dolazi na dnevni red Europe je pitanje obrane, zajedničke obrane, i potreba njihove suradnje postaje još važnija nego prije – kaže bivša ministrica Vesna Pusić.

– Jedan način na koji bi to mogli započeti je dogovor oko veleposlanika. Kad bi krenuli od toga da se tu dogovore, i da nekako svatko oko toga malo popusti, to bi bila već dobra poruka i dobar signal. I onda da se možda dogovore oko tri-četiri sadržajne stvari, oko kojih će puhati u isti rog, odnosno imati koordiniran stav. Moje je mišljenje da se to dâ napraviti tako da ne izgleda kao da je netko popustio, a netko dobio, nego da to bude win-win – dodaje Vesna Pusić.

Je li možda razlog za nepopuštanje prema drugome zapravo taj što ni jedan ni drugi ne žele da ispadne da je on taj koji je slabiji jer je popustio, a drugi je taj koji je pobijedio u njihovu epskom nadmetanju?

– To je teško pitanje jer to nije pitanje iz politike, to je pitanje psihologije. Ali, ja mislim da nije problem u tome da to njima nije jasno. Problem je u tome da se oni očito boje toga da, ako jedan napravi prvi pozitivan korak, onaj drugi će to iskoristiti da se prikaže pobjednikom u tom njihovu nadmetanju – smatra Vesna Pusić. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.