Merkel:

Ne vidim načina da se odluka V. Britanije preokrene

Ne vidim načina da se odluka V. Britanije preokrene
29.06.2016.
u 10:33
Pogledaj originalni članak

Čelnici EU-a poručili su u utorak Velikoj Britaniji da što prije pošalje službenu obavijest o namjeri izlaska iz EU-a kako bi se o tome započeli pregovori,  a njemačka kancelarka Angela Merkel je poručila da ne vidi mogućnost zaokreta u britanskoj odluci.

"Nemamo nekoliko mjeseci za razmišljanja. Želimo da se pozovu na članak 50 što prije", rekao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nakon radne večere na kojoj je britanski premijer David Cameron objasnio svojim kolegama iz ostalih članica situaciju nakon referenduma o izlasku iz EU-a.

Članak 50 regulira uvjete za napuštanje EU-a. Prema tom članku, nakon zaprimanja službene obavjesti o namjeri napuštanja EU-a, počinje teći dvogodišnji rok za pregovore o uvjetima izlaska. Britanski premijer, koji je najavio ostavku, rekao je da on ne može voditi taj proces jer se zalagao za ostanak u EU-u te da će te pregovore voditi novi čelnik nakon izbora u rujnu. 

"Razumio sam da Cameronu treba vremena za razmišljanje, ali ne razumijem zašto pristaše izlaska iz EU-a ne žele odmah izići. Mislio sam da oni koji žele izići imaju plan, ali ga nemaju", rekao je Juncker.

"Naša rasprava bila je mirna i odmjerena. Čelnici razumiju da je sada potrebno neko vrijeme da se slegne prašina u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ali oni također očekuju da britanska vlada čim prije konkretizira svoje namjere", rekao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

Merkel je istaknula da ne vidi mogućnost da Velika Britanija odustane od referendumske odluke o  napuštanju EU-a. 

"Želim jasno reći da ne vidim načina da se ta odluka preokrene", rekla je Merkel, na pitanje o mogućnosti zaokreta u Velikoj Britaniji. "Moramo biti realni, nije vrijeme za razgovore o željama", rekla je. 

Cameron: Žalim zbog ishoda referenduma, ali ne i zbog toga što je održan

Britanski premijer David Cameron rekao je u utorak u Bruxellesu, nakon večere s čelnicima ostalih 27 zemalja članica Europske unije, da mu je žao zbog rezultata referenduma o Brexitu, ali ne i zbog toga što je on održan.

"Naravno da mi je žao zbog rezultata. Ali nije mi žao što je održan referendum. To je trebalo napraviti", rekao je Cameron na konferenciji za novinare nakon večere s drugim čelnicima EU-a.

"Volio bih da sam uspio na referendumu... žao mi je zbog toga", rekao je novinarima, dodajući da je u ovom trenutku zabrinut jer želi da Britanija izgradi kako treba svoje veze s Europom. Sve će učiniti, naglasio je, da ohrabri "bliske odnose".

Britanski je premijer naglasio da nema vremenski okvir glede aktiviranja članka 50, koji se tiče izlaska iz Europske unije, te rekao da će to pitanje ostaviti svom nasljedniku. Na njemu je, rekao je Cameron, da se bavi sljedećim poglavljem za Britaniju.

Sa svojim će nasljednikom blisko surađivati kako bi se osiguralo da njegova zemlja zadrži što je moguće bliže veze s Unijom. Poručio je da Britanija neće okrenuti leđa Europi te naglasio da će on učiniti sve što je u njegovoj moći da ohrabri blizak odnos Londona i EU-a.

Navodeći da postoji "univerzalno poštovanje" prema odluci Britanaca da napuste EU, Cameron je rekao da će ovaj summit EU-a biti i njegov posljednji.

Cameron je na večeri s 27 čelnika EU-a rekao da Ujedinjeno Kraljevstvo i Europska unija trebaju "imati što bliže ekonomske odnose" a da je "ključ za bliske odnose razmotriti reformu slobodnog kretanja ljudi".

Reforma pravila o slobodnom kretanju ljudi u Europi ključna je za odnose nakon Brexita između Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije, smatra on.

Orešković: Britanci ne mogu imati "i ovce i novce"

Hrvatski tehnički premijer Tihomir Orešković opisao je u utorak navečer atmosferu koja je vladala na sastanku 27 čelnika EU-a s britanskim premijerom Davidom Cameronom "pomalo tužnom" te rekao da su mnogi poručili Britancima da ne mogu imati "i ovce i novce".

"Bilo je pomalo tužno", rekao je Orešković, opisujući razgovore tijekom radne večere na summitu čelnika EU-a, tijekom kojih je Cameron upoznao svoje kolege sa situacijom. 

Cameron je, kaže Orešković, naveo da je pitanje koje je presudilo na referendumu na kojem su se Britanci odlučili za izlazak iz EU-a, bilo pitanje migracija. "Oni su htjeli imati kontrolu tako da sami mogu odlučiti koga će pustiti u zemlju i to je možda bio ključni faktor", rekao je Orešković.

Dodao je da Cameron neće slati službenu obavijest EU-u kojom bi započeli pregovori o uvjetima odlaska nego će se čekati do izbora novog čelnika Konzervativne stranke i novog premijera, što bi se trebalo dogoditi 9. rujna.

Po Oreškoviću, Britanci bi se htjeli razvesti od EU-a, a zadržati uvjete koje su do sada imali, ali su im mnogi poručili da ne mogu imati "i ovce i novce".

U srijedu prijepodne prvi put će se na neformalnom sastanku okupiti čelnici 27 zemalja članica, bez Velike Britanije, kako bi potvrdili svoju odlučnost da nastave zajedno kao Unija 27 zemalja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.