LUXEMBOURG

Ni u prigodnoj deklaraciji nema suglasnosti o šengenu za Bugarsku i Rumunjsku

Ni u prigodnoj deklaraciji nema suglasnosti o šengenu za Bugarsku i Rumunjsku
13.06.2024.
u 18:15
Pogledaj originalni članak

Države članice EU-a nisu se mogle dogovoriti oko teksta šengenske deklaracije u kojoj bi se naveo vremenski precizniji okvir za pristupanje Bugarske i Rumunjske području bez graničnih kontrola na unutarnjim granicama i ta je točka povučena s dnevnog reda ministara unutarnjih poslova u četvrtak u Luxembourgu.

Ministri unutarnjih poslova država članica, koji su se u četvrtak okupili u Luxembourgu, trebali su usvojiti šengensku deklaraciju u kojoj bi se obvezali da će  osigurati da funkcioniranje šengenskog područja bude prikladno za aktualne i buduće izazove.

Rasprava se vodila na razini stalnih predstavnika država članica (Coreper) na kojoj nije bilo suglasnosti svih članica pa je belgijsko predsjedništvo odlučilo povući tu točku s dnevnog reda ministarskog sastanka. Neslužbeno se doznaje da je suglasnost uskratila Austrija, koja se nije složila da se u deklaraciji navede cilj da se Bugarsku i Rumunjsku “što prije primi u šengen”. Sofija i Bukurešt su tražili da se navede još precizniji rok - do kraja ove godine.

 “Ova deklaracija, koja se trebala donijeti u povodu obljetnice uspostave šengena, nije prošla jer se zemlje članice nisu mogle dogovoriti oko testa u jednom manjem dijelu, a taj se odnosi na perspektivu ukidanja graničnih kontrola na kopnenim granicama Rumunjske i Bugarske”, rekao je hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

 Ministar Božinović je istaknuo važnost činjenice što je Hrvatska ušla u šengenski prostor početkom 2023. godine.

 “Sad vidimo koliko je bitno da smo odradili taj posao onda kada smo ga odradili, ispunili sve uvjete i kada je riječ o radu hrvatske policije i o radu institucija, diplomatskom radu sve do onoga što je odrađeno na najvišim razinama”, rekao je Božinović.

Na sastanku ministara unutarnjih poslova u prosincu 2022. godine, Hrvatska je dobila suglasnost svih država članica za ulazak u šengen, dok su Bugarska i Rumunjska ostale izvan zbog protivljenja Austrije i Nizozemske.

 U međuvremenu su Bugarska i Rumunjska djelomično ušle u šengenski prostor, ukinute su kontrole u zračnim lukama, ali su i dalje ostale na kopnenim granicama.

 Božinović je izrazio žaljenje zbog izostanka konsenzusa oko te dvije zemlje.

 “Žao mi je, Hrvatska jest i uvijek će podržavati proširenje na ove dvije države članice. Nadamo se da će do toga doći u što skorije, ali evo danas, kad se htjelo nešto malo, preciznije odrediti kad bi to moglo biti nije postignut konsenzus”, rekao je Božinović.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.