Američki predsjednik Barack Obama pohvalio je rad policajaca i odao počast ubijenoj petorici na komemoraciji u Dallasu pozivajući Amerikance da odbace očaj jer "nismo tako podijeljeni kako se čini" u pokušaju da okupi zemlju potresenu nizom rasnog nasilja.
Američki predsjednik i prva dama nazočili su ekumenskom obredu zajedno s potpredsjednikom Joeom Bidenom te Obaminim prethodnikom u Bijeloj kući Georgeom W. Bushom.
Ubojica policajaca Micah Johnson, bivši američki vojni veteran koji je služio i u Afganistanu tvrdio je da želi ubijati bijele policajce u odmazdi na ubojstva dvojice crnaca tog tjedna, koja su ubili bijeli policajci u Louisiani i Minnesoti, a što je šokiralo zemlju.
"Ovdje sam danas kako bih vam rekao da moramo odbaciti očaj. Ovdje sam da bih ustrajao na činjenici da nismo tako podijeljeni kako se čini", rekao je Obama.
Predsjednik Obama koji neprestance traži ravnotežu između podrške snagama reda i podrške aktivistima građanskih prava pohvalio je rad policajaca, uključujući petoricu ubijenih.
"Znamo da velika većina policajaca obavlja nevjerojatno težak i opasan posao pošteno i profesionalno", rekao je Obama i naglasio "Oni zaslužuju naše poštovanje, a ne naš prezir". "I kada bilo tko, bez obzira iz kojih motiva, prikazuje cjelokupnu policiju kao pristranu ili netrpeljivu, time umanjujemo vrijednost rada onih policajaca o kojima ovisi naša sigurnost", rekao je predsjednik.
I bivši predsjednik Bush inzistirao je u govoru na bliskosti, a ne na podijeljenosti.
"Katkad se čini da su sile koje nas razdvajaju jače od onih koje nas povezuju. (...) Ne želimo jedinstvo u oplakivanju niti u strahu. Želimo jedinstvo u nadi, u ljubavi, u višim ciljevima", rekao je.
Gradonačelnik Dallasa, Mike Rawlings pozvao je ljude da ne popuste panici ili fatalističkoj viziji američkog društva poručivši "Tuga Dallasa je tuga cijele zemlje", rekao je i pozvao na "jedinstvo između policije i građana, jedinstvo između politika".
Tijekom leta u Air Force One prema Dallasu Obama je telefonirao obiteljima Altona Sterlinga, kojeg je ubila policija u Baton Rougeu, u Louisiane i obitelji Philanda Castilea, kojeg je policajac ubio u automobilu pred partnericom i njezinom kćeri u Saint Paulu u Minnesoti.
Dvojica crnaca koje su ubili meci bijelih policajaca su "simbol teškog problema u američkom društvu", rekao je Obama u petak u Varšavi gdje je sudjelovao na summitu NATO-a prije nego je bio obaviješten o masakru u Dallasu.
Istaknuvši da je njegova zemlja doživjela već previše takvih tragedija, Obama je pozvao policiju da poduzme reforme.
On će u srijedu u Bijeloj kući okupiti predstavnike snaga reda, aktiviste građanskih prava, sveučilišnu zajednicu i lokalne zastupnike kako bi pronašli konkretna rješenja.
Američki predsjednik će se sastati s Davidom Brownom, šefom policije Dallasa, crncem čija je poruka poziva na jedinstvo odjeknula daleko izvan granica Teksasa.
Brown je 80-ih doživio smrt svoga bivšeg kolege, brata i sina koji su svi ubijeni vatrenim oružjem. Brown je pozvao na micanje zapreka između policije i građana i na uspostavu dijaloga.
Predsjednik Obama je i prije godinu dana u Charlestonu u Južnoj Karolini bio u sličnoj nezavidnoj situaciji nakon masakra što ga je počinio pobornik nadmoći bijelaca koji je ubio devet crnaca.
Obama nakon pokolja u Dallasu: