Gospodarstvo

Njemačka: Povijesno visoke cijene struje, plina i lož ulja

Njemačka: Povijesno visoke cijene struje, plina i lož ulja
Autori Vecernji.ba, DW
09.01.2022.
u 10:12
Pogledaj originalni članak

  

Cijene struje, plina i lož ulja u Njemačkoj su doslovno eksplodirale. U roku od nekoliko mjeseci umnogostručila se veleprodajna cijena plina popevši se na povijesni maksimum. Uzrok su pored povećane potražnje i tek malene zalihe skladišta plina u zemljama koji su potrošači, ali i smanjene isporuke pojedinih zemalja koje proizvode plin. Tu su i skupi emisioni certifikati.

Njemački Savezni zavod za ekonomiju i kontrolu izvoza mjeri cijene. Portal za zaštitu potrošača Verivox navodi da su se cijene od početka 2021. utrostručile. A na kratkoročnom tržištu plina tijekom godine su se cijene zemnog plina više nego usedmorostručile. Megavatsat trenutno košta 150 eura. A dugogodišnji prosjek cijene je bio između 10 i 25 eura.

Plin tijekom godine poskupio za 50 posto

Verivox tvrdi da su troškovi jednog prosječnog kućanstva koje troši oko 20.000 kilovatsati godišnje u 2021. bili prosječno 1704 eura. A početkom godine iznosili su 1.162 eura. To je rast cijene od 47 posto. „2022. će početi da djelovati faktori koji dodatno povećavaju cijene“, kaže stručnjak za energiju Thorsten Storck.

Osim veleprodajnih cijena, očekuje se rast nameta na emisiju ugljičnog dioksida upotrebom fosilnih goriva i to već od siječnja, s 25 na 30 eura po toni. Storck kaže da to sve opskrbljivače plinom prisiljava da povećaju cijene, i to znatno. Prema istraživanju Verivoxa 515 od 700 tvrtki koje se bave opskrbom plinom najavile su da će u veljači povećati cijene u prosjeku za 23,1 posto. Pri godišnjoj potrošnji od 20.000 kilovatsati, to će značiti godišnje povećanje troškova za 339 eura.

Lož-ulje je skuplje za 41 posto

Slično su se razvijale cijene u slučaju lož-ulja. 100 litara je prije godinu dana koštalo prosječno 49 eura neto. U prosincu je cijena bila 69 eura – to je plus od 41 posto. „Cijena lož-ulja u biti prati razvoj međunarodne cijene nafte. Početkom pandemije ona je pala na povijesni minimum. Trenutno su cijene lož-ulja veće nego prije krize“, kaže stručnjak za energetska pitanja Storck.

Cijene električne energije porasle za 18 posto

Prosječna cijena struje je od siječnja do rujna prošle godine porasla za 18,4 posto. Prosječno kućanstvo s godišnjom potrošnjom od 4.000 kilovatsati za to je početkom godine moralo planirati 1.171 euro, a u prosincu je cijena bila 1.386 eura. Time je račun za struju za privatne potrošače povećan za 215 eura godišnje.

Verivox konstatira da do sada nije postojala takva dinamika cijena na godišnjoj razini. Prema istraživanju, između srpnja i studenoga, cijena električne energije za potrošače pet puta je obarala povijesne rekorde. A na tržištima za kratkoročne kupovine već se barata cijenom od 325 eura. Do sada se višegodišnji prosjek cijene kretao između 35 i 55 eura.

Na početku nove godine namet na kilovatsat za financiranje obnovljive energije pao je sa 6,5 na 3,7 cenata. To bi prosječno kućanstvo rasteretilo na godišnjoj razini za 133 eura. Ali u isto vrijeme su porasli transportni troškovi na električnoj mreži na razini cijele zemlje za oko četiri posto, dostižući još jednu rekordnu visinu. Čak 280 od 800 lokalnih opskrbljivača električnom energijom najavili su porast cijena za veljaču 2022. prosječno za 7,6 posto. Godišnje to opterećuje novčanik potrošača sa 100 eura više.

Porezi i nameti također utječu na cijene

Trebalo bi uzeti u obzir da se konačna cijena u Njemačkoj formira i na osnovi poreza i raznih nameta. Nabavna cijena struje i marža čine svega jednu četvrtinu cijene. Dakle, najveći negativni utjecaj na razvoj cijene električne energije ima država sa svojim nametima. Kod plina je to nešto drukčije, jer proizvodni i pogonski troškovi bivaju do 49 posto ugrađeni u cijenu. A u lož-ulju je to 59 posto.

Jeftini opskrbljivači zaustavljaju isporuku

Opskrbljivači koji su imali politiku niskih cijena zapali su jedan za drugim u financijske poteškoće, jer njihove niske tarife koje su ugovorno nudili nisu mogle pokriti sve veće dobavljačke cijene. Mnogi su proglasili insolventnost, jer nemaju dugoročne ugovore s velikim proizvođačima energije.

Potrošači čiji je opskrbljivač insolventan počinju dobivati energente od gradskih mreža, ali po nepovoljnoj tarifi za nove potrošače. Na primer, kelnski veliki energetski koncern RheinEnergie od početka godine nudi struju za nove potrošače po cijeni od 72,8 centi po kilovatsatu umjesto 30,76 centi. Ovi veliki opskrbljivači rijetko dozvoljavaju da se promijeni tarifa, kao što je to bilo moguće ranije. Od 5. siješnja nove mušterije ponovo mogu birati između nekoliko tarifa, ali najjeftinija je i dalje 40 posto skuplja od one koju imaju stari potrošači.

Veće cijene i za industriju

Mnoge industrijske tvrtke, velike i male, imaju isti problem. Tisuće njih se nisu osigurale dugoročnim ugovorima, kako navodi list Handelsblatt, a kod nekih od njih, isto kao kod privatnih potrošača, opskrbljivači su insolventni i ne isporučuju više plin.

U listu Handelsblatt navodi se i izjava vlasnika jedne veće privatne tvrtke iz pokrajine Sjeverno Porajnje i Vestfalija: "Rast cijena je bio već u trećem kvartalu tako dramatičan da smo mislili da će uskoro početi padati.” Ovaj poduzetnik iz oblasti strojogradnje, koji kao i mnogi drugi želi ostati anoniman, ima godišnji promet od dvije milijarde eura, i teško se preračunao: “Predugo smo čekali i propustili smo pravi trenutak.” Njegovo poduzeće će sljedeće godine samo u Njemačkoj u pogonima platiti pet do šest milijuna eura za struju i plin. Do sada su ti troškovi budžetirani s tri milijuna eura. Ne treba čuditi da poduzetnici koji ne mogu podnijeti eksplozivni rast cijena, sve glasnije zahtijevaju državnu pomoć, piše Deutsche Welle.

  

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.