PREVIŠE 'UHVAĆENIH'

Njemačka zadržava dodatne granične kontrole

Foto: Patrick Pleul/DPA/Pixsell
Njemačka zadržava dodatne granične kontrole
08.12.2019.
u 17:52
Njemački ministar unutarnjih poslova želi na neodređeno vrijeme produžiti pooštrene kontrole na njemačkim granicama. Time bi trebao biti izvršen i pritisak na razini EU-a, kako bi se modernizirao sustav azila.
Pogledaj originalni članak

Ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer je početkom studenoga branio početak oštrijih kontrola na njemačkim granicama i najavio produžetak ovih mjera. Od tada policija može direktno na granici ili u krugu od 30 kilometara kontrolirati osobe i automobile.

Osnovni cilj je bio pronaći osobe koje, unatoč odbijenom zahtjevu za azil, ponovo žele doći u Njemačku, rekao je Seehofer. U udarne vijesti je dospio slučaj libanonskog šefa klana Ibrahima Mirija, koji je unatoč deportaciji u Libanon, ponovo u listopadu došao u Njemačku.

Previše "uhvaćenih"

Ova proširene i pooštrene kontrole uz granicu na snazi su 27 dana, doznaje se u Berlinu. Od tada je 178 osoba spriječeno pri ponovnom pokušaju ulaska u zemlju, rekao je Seehofer. Prilikom nasumičnih provjera policija je prečesto pronalazila (migrante), rekao je predsjednik Savezne policije Dieter Romann. Ukupno je, po njegovim riječima, do sada provedeno više od 100.000 kontrola, prenosi Deutsche Welle.

Romann je sastavio dug popis uhvaćenih. Uhvaćeno je 1.177 osoba za kojima je policija tragala. Bilo je 1.235 kršenja prava na boravak, 406 slučajeva posjedovanja droge, 205 kršenja zakona o posjedovanju oružja, 47 slučajeva falsificiranja dokumenata i 19 osoba s političkom ekstremističkom pozadinom. Najveći broj „pogodaka“ bio je, po navodima policije, na granicama s Austrijom i Francuskom. S obzirom na tako veliki broj, jaka nazočnost policije je neizostavna kako bi se jamčila sigurnost građana, rekao je Seehofer. U konačnici, kako je dalje rekao, „unutarnja sigurnost počinje na granicama".

Predsjednik Savezne policije Romann je ukazao na još jedan aspekt. Pritvori u kojima se čeka na deportaciju brzo su postali puni, rekao je on. U cijeloj Njemačke postoji 577 mjesta za takav pritvor. Već odavno se kritizira da je taj broj premalen. Po Romannovim navodima trenutno postoji 248.000 osoba koje moraju napustiti Njemačku. Stranka Zelenih Seehoferovu bilancu opisuje kao farsu. „Ministar zavarava stanovništvo svojom kontroliranom bilancom dobitka na sigurnosti i nastavkom graničnih kontrola ugrožava europsko jedinstvo koje postoji desetljećima“, rekla je Irene Mihalić, stručnjakinja Zelenih za unutarnju politiku.

Granične kontrole trebaju ostati

„Inteligentne granične kontrole“, kako ih Seehofer naziva, će ostati onoliko dugo dok ne bude osigurana zaštita vanjskih granica EU-a. Na osnovi čega će to utvrditi Seehofer nije rekao. EU je koncem listopada donio odluku o povećanju broja službenika Frontexa za 10.000 osoba. U posljednje vrijeme je pak broj ilegalnih ulazaka u EU ponovo smanjen.

Godinama Njemačka pokušava na europskoj razini postići promjenu sustava dodjele azila. Seehofer je nedavno pokušao uvjeriti europske partnere na uvođenje fiksnih kvota prijema izbjeglica koje su stigle preko Sredozemnog mora, ali samo nekoliko država je to prihvatilo. Jedan drugi primjer: u „prihvatilištima“ na rubu EU-a izbjeglice bi trebale biti kontrolirane prije ulaska u EU. Ipak na Balkanu ili na sjeveru Afrike nije pronađen ni jedan partner koji bi htio sudjelovati u tome. I europski sustav azila, tzv. pravila iz Dublina, slovi kao zastario, pa ipak reforma Dublina nije uspjela. Brojne nade su sada usmjerene prema predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen. K tomu Njemačka je u drugoj polovici 2020. predsjedateljica EU, nakon Hrvatske. Seehofer je izrazio uvjerenje da će biti postignut određeni napredak. On se ponovo zauzeo za svoj model da se već na vanjskim granicama odlučuje tko ima izgleda za dobivanje azila, a tko mora natrag u zemlju podrijetla.

Njemačka pomaže drugim zemljama

Seehofer je apelirao na partnere u EU-u da nova granična kontrola u Njemačkoj bude standard za sve zemlje Schengena. Na pitanje DW-a Seehofer je rekao da će iskoristiti svaku priliku kako bi razgovarao s partnerima iz EU-a.

Njemačka i dalje ostaje pri svojoj ponudi pružanja personalne i tehničke pomoći, rekao je on. Tako će, kako je najavio, uskoro na molbu Hrvatske biti isporučen veliki broj termovizijskih kamera. I s BiH, kako je rekao Seehofer, postoji suradnja da bi se posebice poboljšalo humanitarno stanje u kojem se nalaze izbjeglice u toj zemlji.

Zabrana deportacije za sirijske izbjeglice

Seehofer želi o temi granične kontrole razgovarati i s njemačkim saveznim pokrajinama. Ministri unutarnjih poslova saveznih zemalja su u Lübecku razgovarali i o zabrani deportacije za sirijske izbjeglice koja postoji već godinama. Ta zabrana je produžena.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.