Švedska akademija u Stockholmu objavit će u 11 sati dobitnika Nobelove nagrade za mir. Među favoritima su organizacije su za zaštitu slobode medija, čelnici bjeloruske oporbe i aktivisti za klimu poput švedske aktivistkinje Grete Thunberg.
Ugled prestižne nagrade zadobio je zadnjih godina velik udarac jer je jedan od laureata, etiopski premijer Abij Ahmed, upleten u rat. Druga laureatkinja, Aung San Suu Kyi iz Mjanmara, optužena je da brani pokolj pripadnika muslimanske manjine Rohindža. Prošle godine dobitnik je bio Svjetski program za hranu (WFP), javlja HRT.
Nagađa se da su sada na redu aktivisti za klimu s obzirom na to da se u svijetu događa sve više smrtonosnih vremenskih katastrofa, od toplinskih udara od kojih se topi asfalt do bujičnih poplava i neukrotivih šumskih požara. To je najvažnije pitanje u ovome trenutku, rekao je povjesničar Nobela, Asle Sveen.
Drugi stručnjaci misle da je došlo vrijeme za organizacije koje se bore za slobodu medija i prava novinara poput Reportera bez granica i Odbora za zaštitu novinara. Nenasilna oporba bjeloruskom autokratskom režimu na čelu sa Svetlanom Tihanovskom također se smatra mogućim laureatom.
Premda ih se ranije smatralo favoritima, kandidaturama Svjetske zdravstvene organizacije i Covax sheme za podjelu cjepiva naštetila je spora distribucija cjepiva siromašnim zemljama.
Imena laureata tajna su do posljednjeg trenutka, no Nobelova zaklada već je objavila da se svečana dodjela nagrada i domjenak koji se održavaju u Stockholmu u prosincu za laureate za znanost i književnost ove godine neće održati zbog pandemije. Kao i prošle godine laureati će preuzeti nagrade u svojim domovinama.
Još nije donesena odluka hoće li se u Oslu održati svečana dodjela nagrade za mir. Ovogodišnji dobitnici bit će nagrađeni s 10 milijuna švedskih kruna, što je nešto manje od milijun eura. Ako ih je više u jednoj disciplini, taj će iznos podijeliti.