OBRAĆANJE DIPLOMATSKOM ZBORU

Papa Franjo zabrinut rastom populizama

Papa Franjo zabrinut rastom populizama
08.01.2019.
u 11:25
Ponovna pojava populizama i nacionalizama oslabljuje multilateralni sustav s rezultatom općeg nepovjerenja i krize vjerodostojnosti međunarodne politike, drži papa.
Pogledaj originalni članak

Papa Franjo usporedio je današnju svjetsku situaciju s onom od prije Drugog svjetskog rata i izrazio zabrinutost rastom populizama i nacionalizama. U govoru od devet stranica kojim se u ponedjeljak obratio diplomatskom zboru akreditiranom pri Svetoj Stolici koji tradicionalno pape primaju početkom godine, Franjo je rekao kako su populizmi i nacionalizmi prevladali nad Društvom naroda između dva rata. 

Njihova ponovna pojava “oslabljuje multilateralni sustav s rezultatom općeg nepovjerenja i krize vjerodostojnosti međunarodne politike”, drži Franjo, koji je zabrinut zbog prevladavanja tendencije da se inzistira na pojedinim nacionalnim interesima bez štovanja instrumenata međunarodnog prava koji omogućuju rješavanje sučeljavanja i jamčenje poštovanja pravde.  

Papa drži kako ljudi vide presporima, apstraktnima i daleko od njihovih potreba dinamike i pravila koji upravljaju međunarodnom zajednicom. Potrebno je da političari slušaju glasove svojeg naroda i donesu konkretna rješenja za veći boljitak, ali to zahtjeva i štovanje pravila i pravde kako unutar nacionalnih zajednica tako i onih u okviru međunarodne zajednice, jer emotivna, reaktivna i ubrzana rješenja mogu imati konsenzus za kraće vrijeme, ali ne rješavaju radikalne probleme, dapače, povećavaju ih.  

Papa je podsjetio na svoju ovogodišnju poruku mira pod naslovom “Dobra politika u službi mira” i naglasio kako se od politike traži da bude dalekovidna a ne da se ograničava u traženju rješenja kratkog daha. Dobar političar ne smije zauzimati prostore, već pokretati procese. Pozvan je da djeluje kako bi prevladalo jedinstvo nad sukobom. Solidarnost treba biti stil stvaranja povijesti.

Papa je nabrojio krizna žarišta u svijetu od Ukrajine, do Sirije, Jordana i Libanona. Rekao je “ne” stvaranju neprijateljstava između kršćana i muslimana i pozvao na zaštitu izbjeglica. 

Svjestan je da je izbjeglički val izazvao nepovjerenje i zabrinutost naroda u mnogim zemljama, posebno u europskima i u Sjevernoj Americi, što je navelo mnoge vlade da zatvore svoje granice imigrantima. Ipak “držim kako se to globalno pitanje ne može rješiti parcijalnim načinima”, pa je potreban zajednički odgovor među svim zemljama u štovanju kako zakona pojedinih država tako i migranata. Franjo je kazao i kako je Global Compacts o izbjeglicama važan korak naprijed za međunarodnu zajednicu i UN, jer se prvi puta na multilateralnoj razini sučeljava to pitanje. Premda ti dokumenti zakonski ne obvezuju i premda su neke vlade bile odsutne u Marakešu oni su važna točka za političko zauzimanje i konkretnu akciju međunarodnih organizacija, zakonodavaca i političara u sučeljavanju s tim problemom.  

Papa je govorio i svećenicima pedofilima koji su žrtvama nanijeli nepopravljivo zlo. Crkva i Sveta Stolica se zauzimaju u suzbijanju tih zločina i njihova zataškavanja. Govorio je o nedostatku posla, kao i o nasilju prema ženama koje treba zaustaviti.  

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.