Papa će biti u Skoplju samo dva dana nakon drugog izbornog kruga za prvog predsjednika novoimenovane države. U nedjelju 5. svibnja sjevernomakedonski birači izabrat će novog predsjednika između dvoje kandidata koji su gotovo izjednačeni prošli prvi krug, odnosno između kandidata vladajuće koalicije Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i Demokratske unije Albanaca (DUI) Steve Pendarovskog i kandidatkinje VMRO-DPMNE Gordane Siljanovske Davkove.
Pendarovski je proeuropski opredjeljen, a Siljanovska Davkova je suverenistkinja. Kako će biti “čitan” papin posjet Skoplju?
Šef ureda za tisak Svete Stolice Alessandro Gisotti nam je kazao kako je pohod Pape ekumenski, nije politički, a ne ulazi ni u raspru unutar pravoslavnog svijeta. Pravoslavne crkve su u napetim odnosima od svog nastajanja. Bugarska pravoslavna crkva se oduvijek, primjerice, distancirala od Konstantinopolija (ekumenskog patrijarha) i bila je bliža Moskvi (Ruskoj pravoslavnoj crkvi).
Sada kao da je se ne tiču društveni problemi koji vladaju u Bugarskoj. Makedonska pravoslavna crkva se samoodvojila od Srpske pravoslavne crkve 1967., te ta autokefalnost nije priznata.
Prije papina putovanja u Bugarsku i Sjevernu Makedoniju predstavnici pravoslavnih crkvi su dali do znanja kako će zadržati zabranu zajedničke molitve (communicatio in sacris). Pravoslavni čelnici neće sudjelovati ni u kojem ekumenskom slavlju s papom.
Franjo je uputio dvije posebne video poruke Bugarskoj i Sjevernoj Makedoniji. Sveta Stolica je s Makedonijom od kada je postala neovisna htjela ostvariti prijeteljske i diplomatske odnose. Papa poručuje kako je danas u Europi i cijelom svijetu više nego ikada potrebno njegovati kulturu susreta, bratstva, a “ja ću doći među vas sijeti to sjeme uvjeren da će oni uroditi plodom”, porućio je Papa makedonskim žiteljima. Suživot nije uvijek lagan i to znamo, kaže Franjo, ali ljepši su mozaici oni stvoreni s više boja. Svoj pohod Sjevernoj Makedoniji papa Franjo je povjerio svetici Mariji Tereziji, koja je rođena i odrasla u Skolplju.
No, znakovito je što je prije nekoliko godina papa imenovao mons. Kiru Stojanova jedinim biskupom egzarhom, odnosno istodobnim šefom latinskog i bizantinskog obreda, a što je jedinstveni slučaj u Crkvi. Podsjetimo da se u travnju prošle godine skopski biskup i apostolski egzarh mons. Kiro Stojanov susreo se s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović prilikom njezina posjeta Makedoniji.
Franjo će u dvijema državama održati 12 govora (pet govora, tri homilije, tri molitve i jedan pozdra) na talijanskom jeziku. U njegovoj pratnji će biti kardinali Leonardo Sandri, pročelnik Kongregacije za istočne crkve, Kurt Koch, predsjednik Papinskog vijeća za jedinstvo kršćana, Pietro Parolin, državni tajnik, te tajnik za odnose s drugim državama mons. Paul Richard Gallagher. U papinu zrakoplovu će biti 61 novinar, fotoreporter i video-snimatelj.
Za video medije su 13 novinara, 10 snimatelja i tri pruducenta. Za agencije su 13 novinara, za radija četiri novinara, jedan novinar za časopis (American Magazin), jedan novinar za web sajt (Crux), petoro su fotografi, a novinara dnevnih listova ima jedanaest mođu kojima je i potpisani dopisnik Večernjeg lista.