Sumnja se da kineski špijunski balon leti iznad SAD-a već nekoliko dana, a visoki američki dužnosnici savjetovali su predsjednika Joea Bidena da ga se ne obara zbog bojazni da bi krhotine mogle predstavljati sigurnosnu prijetnju. "Jasno je da je namjera ovog balona nadzor", rekao je novinarima kasno sinoć visoki dužnosnik američke obrane.
Pentagon je pratio balon nekoliko dana dok je prolazio iznad sjevera SAD-a, rekao je glasnogovornik Pentagona, brigadni general Patrick Ryder. "Primjeri ovakve aktivnosti primijećeni su tijekom proteklih nekoliko godina, uključujući i vrijeme prethodne administracije", rekao je.
Balon je, kako se naveli dužnosnici, preletio Aleutske otoke na Aljasci i iznad Kanade prije nego što se u srijedu pojavio iznad grada Billingsa u saveznoj državi Montana. Upravo u toj rijetko naseljenoj američkoj saveznoj državi se nalazi jedan od tri kompleksa američkih podzemnih silosa za interkontinentalne balističke rakete Minuteman III, što je, kako tvrde dužnosnici, jedna od potencijalnih meta kineske špijunaže, piše Index.hr.
Prate ga američki vojni zrakoplovi
Između Kine i SAD-a, dva najveća svjetska gospodarstva, u zadnje vrijeme rastu napetosti zbog sukoba oko Tajvana i kineskih vojnih aktivnosti u Južnom kineskom moru. Washington prati taj balon otkako je ušao u američki zračni prostor prije nekoliko dana, što uključuje i američke vojne zrakoplove s posadom.
Dužnosnici su odbili reći koliko visoko balon leti, ali su priznali da je djelovao iznad civilnog zračnog prometa i ispod "svemira". Visoki američki vojni dužnosnici razmatrali su obaranje balona iznad Montane, ali su na kraju preporučili da se to ne radi zbog potencijalnog sigurnosnog rizika od krhotina.
"Prilično je velik"
Tijekom brifinga za novinare u Pentagonu, dužnosnici su odbili otkriti trenutnu lokaciju balona, baš kao i dati više detalja o njemu, uključujući i njegovu veličinu. "Dobili smo izvještaje pilota koji su ga vidjeli iako se nalazi visoko. Prilično je velik", rekao je dužnosnik Pentagona.
"Ukazali smo Kinezima na ozbiljnost"
Američki dužnosnici iznijeli su to pitanje svojim kineskim kolegama. "Ukazali smo im na ozbiljnost koju za nas ima to pitanje", rekao je jedan dužnosnik. Špijunski baloni iznad SAD-a letjeli su nekoliko puta posljednjih godina, ali čini se da se ovaj balon zadržava dulje nego u prethodnim slučajevima, rekao je dužnosnik.
"Trenutno procjenjujemo da taj balon ima tek ograničenu dodatnu vrijednost iz perspektive prikupljanja obavještajnih podataka, ali unatoč tome poduzimamo korake za zaštitu od prikupljanja osjetljivih podataka stranih obavještajnih službi", rekao je dužnosnik.