Unatoč tome što su Rusija i Sjedinjene Američke Države, nakon što su postigle dogovor o prekidu neprijateljstva u Siriji, koje stupa na snagu 27. veljače u ponoć, optimistični glede konačnog zaustavljanja krvoprolića u toj zemlji, koje ulazi u šestu godinu i koje je odnijelo više od 300 tisuća života, uz 10 milijuna raseljenih diljem svijeta, analitičari i promatrači i dalje su skeptični u vezi s okončanjem krvavog rata s obzirom na to da se taj sporazum odnosi samo na režimsku vojsku i umjerenu sirijsku oporbu, koja u ovom trenutku kontrolira zapravo samo oko pet posto sirijskog teritorija.
Trajat će – sedam dana
Sporazum ne obuhvaća terorističku organizaciju Islamske države i Al-Nusra frontu, koja je povezana s Al-Qa’idom, koje pod svojom kontrolom drže najmanje 40% sirijskog teritorija.
Upravo zbog nedefiniranog statusa tko su u Siriji terorističke organizacije, a tko bi se zaista mogao svrstati u “naoružane oporbene skupine”, američki analitičar tvrdi kako će se prekid neprijateljstava, ako i stupi na snagu, održati najviše tjedan dana.
Dok su za Ruse i Amerikance kurdske snage Narodne zaštite YPG legitimne, za Tursku i Saudijsku Arabiju su terorističke. S druge strane, islamistička skupina Jaysh Al-Fatteh u Idlibu, koju predvodi Al-Nusra fronta, skupine sjeverno od Alepa, koje su također formirale koaliciju Fatah Halab, koju čine razne islamističke skupine, za Tursku i Saudijsku Arabiju su legitimne, a za Ruse su teroristi.
Da je situacija na terenu komplicirana, potvrdio je i sam predsjednik Putin kazavši kako do prije podne 26. veljače sve strane koje se bore u Siriji moraju potvrditi Sjedinjenim Državama ili Rusiji svoje opredjeljenje za prekid vatre.
– Rusko i američko vojno osoblje će na kartama zajednički odrediti teritorije u kojima te skupine djeluju i oružane snage Sirije, ni Rusija ni američka koalicija, ne mogu se boriti ili voditi operacije protiv njih – istaknuo je ruski predsjednik Putin, naglasivši kako protivnici moraju obustaviti i borbene akcije protiv oružanih snaga Sirijske Arapske Republike i skupina koje ih podržavaju.
– Islamska države, Al-Nusra fronta i druge organizacije koje je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda proglasilo terorističkima bit će potpuno isključene iz primirja. Napadi protiv njih nastavit će se – rekao je Putin.
O Assadu naknadno
S druge strane, američki predsjednik Barack Obama izrazio je zadovoljstvo dogovorom SAD-a i Rusije o primirju u Siriji, dodavši da je vrlo važno da sirijski režim i opozicija podrže ovaj dogovor kako bi se u konačnici porazio ISIL.
Ni Putin ni Obama nisu spomenuli ostanak ili odlazak sirijskog predsjednika Bashara Al-Assada kao uvjet za postizanje mira u Siriji.
Istodobno, sirijski predsjednik Bashar Al-Assad potpisao je dekret prema kojem će se 13. travnja 2016. godine održati izbori za članove Narodne skupštine, čime je na neki način htio pokazati svoju političku moć ohrabren velikim vojnim uspjesima na terenu, što sirijska opozicija smatra provokacijom.