Reintegracija Donbasa:

Rusija i Ukrajina pod pritiskom su Njemačke i Francuske

Rusija i Ukrajina pod pritiskom su Njemačke i Francuske
13.05.2016.
u 07:06
Pogledaj originalni članak

Nakon što je u dvije godine rata na istoku Ukrajine poginulo 9300 ljudi, a raseljeno milijun i pol, dvije su se zapadne zemlje, Njemačka i Francuska, udružile kako bi privoljele Kijev da na okupiranom ukrajinskom teritoriju provede lokalne izbore, a ukrajinski ministar okupiranog područja i raseljenih osoba Vadim Černiš najavio je nešto što novinari tumače kao mogućnost mirnog povratka Donbasa pod ukrajinsku vlast.

Zaboravljeni sukob

– Mirni uvjeti i jačanje sektora sigurnosti i obrane – opisao je plan Černiš, a njegov zamjenik Georgij Tuka prije toga je govorio o strateškom planu za Donbas koji predviđa i uspostavu trgovine s okupiranim područjem.

Je li na pomolu diplomatski kraj sukoba koji je uzdrmao Europu pa ostao zamrznut i zaboravljen nakon postizanja sporazuma o prekidu vatre u Minsku koji se i ne poštuje? U najboljem slučaju mogla bi biti riječ o nekoj vrsti mirne reintegracije kakva je provedena i u Hrvatskoj, a dvoje europskih lidera, njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik François Hollande, jako se u tome angažiraju, pa su se i jučer u Berlinu sastali šefovi diplomacije Francuske, Njemačke, Rusije i Ukrajine.

Analitičari u Ukrajini uvjereni su da od mirne reintegracije u ovim uvjetima neće biti ništa jer se ruska vojska neće povući. K svemu, da bi se proveli lokalni izbori, Ukrajina treba promijeniti ustav i dati odmetnutim pokrajinama Donjecku i Luhansku poseban status. Izbore bi trebalo provesti do kraja srpnja, kad EU ponovno odlučuje o sankcijama Rusiji. Ako to Ukrajina ne učini, Unija bi sankcije Rusiji mogla ukinuti!

Ruski znanstvenik i politički analitičar u egzilu Andrej Piontokovski komentirao je za portal Euromaidan Press da Kijev treba odbaciti prijedloge Berlina i Pariza jer bi to dovelo do uništenja ukrajinske države.

– Ti prijedlozi odražavaju želju dvoje europskih lidera da se prikažu kao mirotvorci, što Moskva lukavo iskorištava. Moskva nije ispunila nijedan od uvjeta iz sporazuma iz Minska, prekid vatre je krhak, a sve ostalo je fantazija. Moskva nikad neće povući svoje snage i utjecaj. Donbas se mora tretirati kao privremeno okupirani teritorij i prije ili kasnije bit će vraćen. Sve dok tamo vladaju razbojnici koje kontrolira Moskva, Ukrajina taj teritorij ne treba i bilo bi opasno prebrzo ga reintegrirati – kaže Piontokovski.

MMF postavlja uvjete

Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier uoči sastanka rekao je da se nada napretku u pogledu sigurnosti, sprečavanju eskalacije sukoba i u pripremi lokalnih izbora. Steinmeier je naglasio kako više nema vremena.

– Primjena sporazuma o prekidu vatre i rješavanje političkih pitanja ide puževim korakom i to tako ne može beskonačno – upozorio je Steinmeier.

U međuvremenu, Ukrajina je ne samo u političkoj nego i u ekonomskoj krizi, BDP se survao, milijuni Ukrajinaca pali su u siromaštvo. Zato se zemlja oslanja na pomoć MMF-a, ali njegova šefica Christine Lagarde očekuje da se Kijev ozbiljnije pozabavi suzbijanjem korupcije. I Putinu je dosta sankcija koje su uzdrmale Rusiju i traži rješenje za što brži završetak ukrajinske krize.

Ključne riječi
MMF
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.