ŠPIJUNSKI SOFTVER

Špijunski skandal trese Grčku: Svi upiru prst sumnje jedni u druge

Foto: LOUIZA VRADI/REUTERS
Špijunski skandal trese Grčku: Svi upiru prst sumnje jedni u druge
09.08.2024.
u 10:05
"Istraga je bila nepotpuna i površna", rekao je Zacharias Kesses, odvjetnik koji brani novinara Thanasisa Koukakisa, jednu od žrtava
Pogledaj originalni članak

Grčki špijunski skandal 2022. godine, nazvan "Predatorgate", uključivao je prisluškivanje političara, novinara i sudaca, izvoz sumnjivog softvera diktatorskim režimima i ostavke na visokim pozicijama. Dvije godine kasnije, svi u vladi su oslobođeni. U izvješću od 300 stranica u koje je Politico imao uvid, zamjenik tužitelja Vrhovnog suda Achilles Zisis ustvrdio je da se državne službe ili službenici ne mogu smatrati odgovornima za upade špijunskog softvera. Izvješće je podneseno tužiteljici Georgiji Adeilini koja je odlučila podići prekršajne prijave protiv rukovoditelja tvrtki koje su proizvele i kupile ilegalni softver. Opozicija se brzo obrušila na nalaze, dovodeći u pitanje neovisnost pravosuđa zemlje. Pokušaj traženja nove parlamentarne istrage prošlog je petka vladina većina u parlamentu blokirala.

Godine 2022., istraživački novinari, organizacije za građanska prava i neovisna organizacija za zaštitu privatnosti ADAE otkrili su kako je Nacionalna obavještajna služba (EYP) podvrgla sve niz novinara i političara — uključujući polovicu vladinog kabineta — prisluškivanju i nadzoru. Predator, špijunski softver, bio je podmetnut na telefone nekih od njih točno u isto vrijeme.

Zisisovo izvješće potvrdilo je navode da je od 116 slučajeva koji su identificirani kao mete špijunskog softvera, 28 telefonskih brojeva bilo pod zakonitim državnim nadzorom u vrijeme pokušaja hakiranja. Vrhovni sud ocijenio je da je to "slučajnost i da te dvije metode nadzora nemaju nikakve veze jedna s drugom".

 

"Istraga je bila nepotpuna i površna", rekao je Zacharias Kesses, odvjetnik koji brani novinara Thanasisa Koukakisa, jednu od žrtava špijunskog softvera koji je također bio pod državnim nadzorom. Kesses je tvrdio da je Zisis propustio istražiti kako su hakiranja najviših ministara, političkih i vojnih čelnika potencijalno ozbiljna kaznena djela. 

U izvješću se navodi da su ilegalnim softverom Predator zaraženi samo telefoni Koukakisa i bivšeg zaposlenika Mete Artemisa Seaforda, a svi ostali slučajevi opisuju se kao pokušaji. Odvjetnici žrtava kažu da postoje i drugi koji su bili zaraženi, uključujući bivšeg ministra Christosa Spirtzisa

Vlada je u više navrata odbacila optužbe da skandal ide i do samog premijera Kyriakosa Mitsotakisa, rekavši da su sve nedjela učinile "prljave mreže" unutar obavještajnih službi. Skandal je prethodno doveo do ostavke Grigorisa Dimitriadisa, Mitsotakisovog šefa kabineta, i Panagiotisa Kontoleona koji je bio šef EYP-a. Obojica su krajem prošlog mjeseca dobila sudski poziv da svjedoče, ali ne kao osumnjičenici. Grčko ministarstvo vanjskih poslova također je izvozilo Predatora u Sudan i Madagaskar. Priopćilo je da provodi internu istragu, ali nikada nije objavilo rezultate niti je li bilo kazni.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.