Srbijanska ministrica pravde Nela Kuburović zatražit će od Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, sljednika suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY), da se haškom optuženiku Ratku Mladiću zbog pogoršanog zdravlja omogući liječenje u Srbiji, javili su danas beogradski mediji pozivajući se na izvore u ministarstvu pravosuđa.
Ministarstvo pravosuđa podržat će prijedlog Mladićeva odvjetnika da mu se, ako je to potrebno, odredi privremeno puštanje na slobodu radi liječenja u Srbiji, navode beogradski mediji, pozivajući se na izvore u ministarstvu.
Vlada Srbije spremna je dati sva neophodna jamstva sudu, sukladno zakonu i procedurama, kao što je i do sada činila za svakog svog građanina, objasnili su u tom ministarstvu.
Obitelj generala Ratka Mladića zatražila je ranije od srbijanske vlade da pruži jamstva Den Haagu za Mladićevo liječenje u Beogradu, potvrdio je medijima Mladićev sin Darko, naglašavajući da je zdravstveno stanje "loše i pogoršava se", zbog čega je i zatraženo jamstvo da ga se prebaci na liječenje u Beograd.
Bivšeg zapovjednika Vojske Republike Srpske tužiteljstvo ICTY-ja optužilo je za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata diljem BiH, dugotrajnu opsadu i teror nad građanima Sarajeva i uzimanje pripadnika međunarodnih snaga UN-a za taoce tijekom rata u BiH 1992-1995.
Suđenje Mladiću počelo je u svibnju 2012., nakon što je godinu dana ranije uhićen u vojvođanskom selu Lazarevo, poslije bjekstva i skrivanja dugog 12 godina, te izručen u Den Haag.
Tužitelji su u završnoj riječi tvrdili kako je tijekom suđenja dokazano sudjelovanje Mladića u udruženom zločinačkom pothvatu nasilnog stvaranja srpske države na teritoriju BiH, čiji je bio jedan od protagonista, a za zlodjela zatražili kaznu doživotnog zatvora.
Za iste zločine za koje ICTY tereti Mladića, Radovan Karadžić je pred ICTY nepravomoćno osuđen na 40 godina zatvora, a žalbeni postupak je u tijeku.