NATO ima plan za ubrzano raspoređivanje američkih trupa za mogući rat protiv Rusije, objavio je "The Telegraph".
Prema navodima britanskog lista, NATO se priprema zbog straha da se Rusija sprema za veliki rat u Europi. Novi planovi za kopnene koridore su napravljeni za brzo dopremanje američkih vojnika kroz sjevernu, središnju i južnu Europu, a bez lokalnih birokratskih prepreka.
To će omogućiti NATO snagama da napadnu u trenu ako Putinov razorni rat u Ukrajini krene dalje na Zapad.
Kako navodi "The Telegraph", otkriveni planovi uključuju nepredviđene situacije u slučaju ruskog bombardiranja. To podrazumijeva slanje trupa da uđu na Balkan preko koridora u Italiji, Grčkoj i Turskoj.
- Sjeverna ruta podrazumijeva dolazak na front preko Skandinavije (Norveške, Švedske i Finske) - rekli su dužnosnici koji su željeli ostati anonimni, prenosi Avaz.
Središnja ruta podrazumijeva slanje trupa preko Nizozemske, Njemačke i Poljske do Baltika.
Tenzije između Rusije i Zapada su naglo porasle posljednjih tjedana, kada je ruski predsjednik Vladimir Putin otvoreno priznao mogućnost izbijanja Trećeg svjetskog rata, zaprijetivši "fatalnim posljedicama" za zapadne saveznike ako dozvole Ukrajini da koristi zapadno oružje na ruskom tlu.
Prema otkrivenim planovima američki vojnici bi se iskrcavali u jednu od pet luka širom Europe, četiri koje bi omogućavale pristup zapadnoj ukrajinskoj granici, a peta bi stizala do ruske granice preko Finske.
NATO je već imao planove da se američke trupe rasporede u Nizozemskoj prije nego što krenu vlakom ka Poljskoj u slučaju rata.
Norveški general Eirik Kristofersen upozorio je kako Europa ima samo dvije do tri godine da se pripremi prije nego što bi Rusija mogla krenuti u napad.
NATO istražuje mogućnost za protunapade. Prošireni koridori bi trebali dati sigurnost u slučaju prekida logističkih ili komunikacijskih linija, učvršćujući rute za brzo kretanje kroz Europu ako Rusija napadne neku od članica Alijanse.
U slučaju da ruta kroz središnju Europu postane ugrožen, savezničke trupe bi mogle krenuti kroz Italiju u Sloveniju i Balkan, zaobilazeći Alpe i Švicarsku. Cilj planova bi bio osigurati da vojska projuri kroz Europu bez kašnjenja prouzročenih lokalnim propisima i kontrolnim punktovima - pošto je francuska vlada primjietila poteškoće u kretanju tenkova preko granica na putu za Rumuniju.
Lideri NATO dogovorili su se prošle godine da pripreme 300.000 vojnika koji će biti u stanju visoke borbene gotovosti za obranu bloka u slučaju napada na neku od država članica. To je nešto manje od polovice snaga koje je Napoleon Bonaparta poslao Rusiji u svojoj katastrofalnoj kampanji 1812. godine. Rusija u međuvremenu nastavlja gomilati snage.